2017-01-10, 18:00
  #529
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Necris
Nej, de var, så som Åkesson redan har förklarat, för delar av det. Men problemet är att de delarna hade behövt vara mer långtgående för att SD skulle stödja det då dessa halvmesyrer inte räcker. Samtidigt så har fler saker införts i förslaget som SD är direkt kritiska mot och inte kan ställa sig bakom.

Liknande förfarande är vanligt i USA. Man gör en lag ingen utom djävulen kan vara emot, typ "alla ska ha det bra, alltid". Sen gör man tillägg till lagen eller röstar om ett "paket med lagar" där denna ingår. Grejen är att tilläggen eller de andra lagarna kan handla om vad som helst. I debatten som sedan självklart följer (och antagligen var själva syftet med att lägga till resten av paket, tilläggen eller ursprungliga planen ändan från början) så går den "goda sidan" ut och säger att de andra är "onda" då de inte stödjer en lag som skulle göra att "alla ska ha det bra, alltid".

Än en gång alltså, SD behöver inte ha ändrat sig för att rösta emot detta. SD måste inte ens vara emot de relevanta delarna. Du gör kopplingar som du logiskt sätt inte kan göra.

Så man röstar emot vad som enligt egen politik, innan samtal med pampar i näringslivet, måste ses som ett steg i rätt riktning?

SD har bara en koppling, money talks.
Citera
2017-01-10, 19:06
  #530
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Vilket vänsterdravel. Sossarna sänker pensionen, höjer skatten, ökar kostnaderna för äldrevård, för omsorg om dementa, med mera. Samtidigt inser sossarna att det blir mycket problematiskt att höja skatterna för arbetare, men de har halt enkelt inget val. När alternativet står mellan bidragsinvandring och skatter, blir det bidragen som höjs.

Sossarna är ett bidragsparti och kommer snart möta sotdöden. Med "rika" menar sossarna vanlig svensk medelklass. Det är denna grupp som bekämpas.

Det är väldigt tydligt att sossarna är ett bidragsparti som förespråkar höga skatter för arbetare, indragen sjukvård, avskaffade socialförsäkringar, bostadsbrist, sänkta pensioner och ett väldigt omoraliskt utnyttjande av äldre.

ÄR inte vänster, är politiskt oberoende, jag tycker inte någon har rätt att styra någon annan, så hela iden med politik är för mig främmande.

Aldrig sagt att jag är för sossarna så vet inte varför du propagerar emot dem för mig.
Citera
2017-01-10, 19:11
  #531
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cochran
Jag gick över från M till SD i valet 2010 och det har jag senare förstått, att många av mina kolleger och vänner också gjorde. I valet 2014 följdes vi av ännu flera. Egentligen otroligt med tanke på vårt yrke, ålderssammansättning, inkomst, utbildning etc. men så är det!
De rödgröna är verkligen inte några vi vill stödja. Vårt parti M svek oss grovt och vi lär inte vända tillbaka om inte något alldeles extraordinärt inträffar.
Det finns tydligen forna S, som numera är våra partikamrater. Jag föreslår att de, liksom oss, deltar i möten och kanske också i utbildningsutbudet, som är både nyttigt och intressant.
Jag anser inte att vi är priviligierade, men jag kan nog säga, art vi alla har svenska värderingar. Vi tog vår utbildning på högsta allvar, läste våra läxor och kämpade för att få så höga betyg som möjligt eftersom vi ville fortsätta vår utbildning på Universitet eller högskola. När man är besjälad av att kämpa och offra allt för sina studier, så brukar man lyckas. Då finns också en stor chans att bli antagen till det yrke, man kämpat så hårt för. Inget är gratis eller kan fixas med en klackspark. Det krävs stort engagemang och oerhört många timmar studerande för att nå ända fram.
Att vänsterungdomar kallar oss priviligierade är helt fel. Om de kämpade lika mycket som oss och la lika många timmar på sina studier, så hade de varit lika långt framme som vi. Ingen kan få något gediget och långvarigt gratis! Tid, kraft och i viss mån försakelser är vinnarreceptet. Att sedan kalla detta för priviligierer är en aning magsurt.
Vi kräver mycket av oss själva och kräver därför mycket av andra. Å andra sidan vet vi också, att alla som arbetar hårt, anstränger sig och i viss mån sätter sitt sociala liv på vänt har stora chanser att klara högre studier och få en chans till sitt drömjobb. Vi betalar bedrövligt hög skatt och det är OK när de går till rätt ändamål, men på grund av Reinfeld och övriga anhangspartier känner jag mig i det närmaste rånad av staten vid varje lönetillfälle. Att dessutom bli kallad för rasist från lågskatteinbetalarna känns som en skymf! 👎

Ser ingen anledning att kalla folk någonting egentligen (dock är det ytterst roligt att SDare, iaf här på FB, ofta klagar på att kallas rasister när de själva använder ord som kulturmarxister etc, man blir rätt ofta behandlad som man behandlar andra).

I övrigr kan jag inte annat än att hålla med. Många av oss har kämpat som fan för att nå dit vi är, vi är inte priviligierade, vi har bara inte varit oengagerade.

Dock har jag endel problem med att SD röstar emot ett förslag som iaf enligt deras politik de senaste två åren, skulle vara ett steg i rätt riktning.
Citera
2017-01-10, 20:43
  #532
Medlem
Necriss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LucianMacAndrew
Så man röstar emot vad som enligt egen politik, innan samtal med pampar i näringslivet, måste ses som ett steg i rätt riktning?

SD har bara en koppling, money talks.

Du bestred ju inte logiken jag framförde. Applicerar man den logiken på det du säger så kan man fortfarande få svaret att det är bäst att rösta emot förslaget. Ska jag ta detta som att du håller med mig eller ska jag tolka det mer som ett nonsensinlägg där du inte kunde bestrida det jag sagt på något vettigt vis?
Citera
2017-01-10, 21:00
  #533
Medlem
Japhys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LucianMacAndrew
Dessa skulle missgynnas av ett avtal som lovade dem en OK lön enligt Svensk lagstiftning?
Ja, givetvis. De skulle utkonkurreras då reglerna bara gäller svenska företag och inte utlandsbaserade företag. Jag förstår inte varför du vill konkurera ut svenska småföretagare. Hatar du Sverige?
Citera
2017-01-10, 21:02
  #534
Medlem
Japhys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LucianMacAndrew
Att du förnekar faktum gör inte så mycket skillnad, vad du personligen tycker är ju inte så jätterelevant när det kommer till någon form av objektiv sanning.

Faktum är i övrigt att EU är en enorm ekonomisk vinst.. Är det en vinst, är jag iaf för..
Menar du en vinst för Grekland, Italien, Spanien, Portugal? Eller menar du en vinst för Storbritannien? Frankrike? Sverige? Du kanske tror att det bara är länder som är med i EU som får bedriva tullfri handel med EU-länder? Annars förstår jag inte ditt inlägg.
Citera
2017-01-10, 21:03
  #535
Medlem
Japhys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LucianMacAndrew
ÄR inte vänster, är politiskt oberoende, jag tycker inte någon har rätt att styra någon annan, så hela iden med politik är för mig främmande.

Aldrig sagt att jag är för sossarna så vet inte varför du propagerar emot dem för mig.
Men du förespråkar trots det tvångsanslutning till kollektivavtal? Hur kommer det sig?
Citera
2017-01-10, 21:50
  #536
Medlem
Nostradumbasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LucianMacAndrew
Din logik verkar vara att "two wrongs make a right". Att S svek arbetarna gör det inte bättre att SD också gör det.

EU är ekonomisk gynnsamt, så, det vore dumt att gå ur, saker måste dock ändras inom EU. Det är dock en diskussion för en annan tråd.

Förändra EU inifrån? Som när Löfvén skulle få EU-länder att ta sitt ansvar för flyktingkrisen menar du? Du förstår väl att "EU är ekonomiskt lönsamt" är från ett företagsperspektiv, inte ett arbetarperspektiv. EU förbjuder att länder stiftar lagar precis som Schekarabi vill. Det skulle S ha tänkt på innan man svek arbetarklassen och gick efter medelklassen och blev EU-federalister.

Angående "two wrongs make a right"; S skriker om det här på SD för att LO har panik för att dom måste vinna tillbaka LO-väljare från SD. Det var korkat av S att svika sina kärnväljare. Och nu skriker man "Titta SD ber arbetare fortsätta knulla utstationerade lågprishoror, istället för dyra, fina, rena, svenska kollektivsanslutna horor. Då får dom utstationerad lågprisaids, arbetarna!!!!!!!!!!!!!", problemet för S är att man skriker det med käften full av bromsmedicin.

S är inte moraliskt överlägset SD. Och dom svikna S-väljarna är inte dumma i huvudet.

Det är bara att inse. S försöker moralisera tillbaka väljare med ett ogenomförbart luftslott som Schekarabi tycker "ska vinna" för att han tror att han har bättre moral än SD och bättre moral än sina egna förlorade S-väljare.
__________________
Senast redigerad av Nostradumbass 2017-01-10 kl. 22:07.
Citera
2017-01-17, 17:06
  #537
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Necris
Du bestred ju inte logiken jag framförde. Applicerar man den logiken på det du säger så kan man fortfarande få svaret att det är bäst att rösta emot förslaget. Ska jag ta detta som att du håller med mig eller ska jag tolka det mer som ett nonsensinlägg där du inte kunde bestrida det jag sagt på något vettigt vis?

Du ska tolka det som att SD bara har en motivation, pengar.

Som sagt så röstade sd emot något Om enligt dem själva skulle varit positivt... Sell outs är väl det klassiska uttrycket för sådana människor.
Citera
2017-01-17, 17:13
  #538
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Ja, givetvis. De skulle utkonkurreras då reglerna bara gäller svenska företag och inte utlandsbaserade företag. Jag förstår inte varför du vill konkurera ut svenska småföretagare. Hatar du Sverige?
Nej. Det gällde alla företag som vill sälja till svensk välfärd.. Inte bara Svenska. Detta förslag gjorde svensken mer konkurrenskraftig.. Men. Så blev det inte när svenskfientliga sd fick bestämma...
Citera
2017-01-17, 17:15
  #539
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Menar du en vinst för Grekland, Italien, Spanien, Portugal? Eller menar du en vinst för Storbritannien? Frankrike? Sverige? Du kanske tror att det bara är länder som är med i EU som får bedriva tullfri handel med EU-länder? Annars förstår jag inte ditt inlägg.

Nej. Vi ör i inrikesforumet.

Och nej. Emot fri rörelse kan man få tullfri handel inom EU utan att vara med.
Citera
2017-01-17, 17:15
  #540
Medlem
8711s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LucianMacAndrew
Du ska tolka det som att SD bara har en motivation, pengar.

Som sagt så röstade sd emot något Om enligt dem själva skulle varit positivt... Sell outs är väl det klassiska uttrycket för sådana människor.

Varför röstade socialdemokraterna emot huvudentreprenörsansvaret då? Som är en del av denna fråga och som Sverigedemokraterna stridit för och velat ska gå igenom för att få ordning just på dessa problem.

Regeringen röstar nej till huvudentreprenörsansvar

Citat:
-Regeringen har haft en hög svansföring i frågan, men i slutändan står det svart på vitt. Regeringen röstade nej till att införa ett huvudentreprenörsansvar. Det är ett enormt hyckleri att anklaga oss för att vara arbetarfientliga, för att sedan rösta nej till dessa förändringar som gynnar seriösa företag och löntagare.

-Detta agerande visar att det för regeringen har varit viktigare att utforma förslag som de vet att riksdagen inte kommer att stödja, än att utforma förslag som gynnar svenska löntagare.

http://www.mynewsdesk.com/se/sverigedemokraterna/pressreleases/regeringen-roestar-nej-till-huvudentreprenoersansvar-1674891

Hyckleri! Ställa krav på andra, men man står inte upp för dessa frågor själva överhuvudtaget i socialdemokraterna.

Förklara det du, du som ställer krav på vad andra partier ska tycka och stödja.
__________________
Senast redigerad av 8711 2017-01-17 kl. 17:18.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in