• 1
  • 2
2016-09-11, 12:54
  #1
Medlem
Detta "välståndsinstitut" anordnar föreläsningsevenemang som bygger på att göra folk rika. Inget fel i att bli rik, men vad pratar de om egentligen?? Ingen verkar ju egentligen göra något "på riktigt". Vem presenterar en pågående välmående verksamhet?
De pratar luddigt om att investera, "coacha, nätverka etc. Populära uttryck men i det här fallet helt substanslösa.
Intressant att se på Facebook hur de har "hallelujahmöten". Alltihop verkar bygga på samma anda som, och i samarbete med JT Foxx (http://www.scamgroup.com/161/jt-foxx).
Deras föreläsare kan också hittas på olika ställen ihop med Foxx. Den här t ex, Owen O'Malley, http://ticn-disaster.com.
Allt luktar bluff och bedrägeri. Det blir intressant att se hur länge detta håller.
Citera
2016-12-06, 23:18
  #2
Medlem
Dunhams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av brunnslock
Detta "välståndsinstitut" anordnar föreläsningsevenemang som bygger på att göra folk rika. Inget fel i att bli rik, men vad pratar de om egentligen?? Ingen verkar ju egentligen göra något "på riktigt". Vem presenterar en pågående välmående verksamhet?
De pratar luddigt om att investera, "coacha, nätverka etc. Populära uttryck men i det här fallet helt substanslösa.
Intressant att se på Facebook hur de har "hallelujahmöten". Alltihop verkar bygga på samma anda som, och i samarbete med JT Foxx (http://www.scamgroup.com/161/jt-foxx).
Deras föreläsare kan också hittas på olika ställen ihop med Foxx. Den här t ex, Owen O'Malley, http://ticn-disaster.com.
Allt luktar bluff och bedrägeri. Det blir intressant att se hur länge detta håller.

De som driver institutet verkar ha skaffat sig en rejäl förmögenhet på bara ett år http://fiveyearstofinancialfreedom.com/1451-2/ 1.000.000 pund är inga dåliga pengar. Konstigt bara att de verkar bo i något som ser ut att vara en rätt sunkig förort till Stockholm. Och att de har kontoret hemma... För Kallhäll i Järfälla är väl inget särskilt fashionabelt?

Dessutom ljuger killen i videon. Bolaget är inte bildat det år han säger och det finns inga fler bolagsengagemang på honom i Sverige. Kanske alla de andra bolagen finns "in the UK" notera gärna hur han går över till engelska i videon. https://youtu.be/7N4k7Ik3TiQ

Så, jag det där luktar bluff lång väg!!
Citera
2016-12-06, 23:25
  #3
Medlem
Dunhams avatar
Dyraste bostaden i området där de där rikingarna bor kostar tydligen 2.295.000 kr. I rest my case!
Citera
2016-12-11, 00:02
  #4
Medlem
Ja, det är en scam knutet till det här:
(FB) Jt Foxx
Citera
2016-12-11, 09:27
  #5
Medlem
Men vilka är dessa lycksökare/scammers?

Och vad är the Concept - klart man går på ett event o betalar några 1,000
om man sen bara skall lämna uppgifter om sina konton - o pengarna sen
strömmar in i 100,000-tal varje månad o helst i $$, £££, och eller €€€
Citera
2016-12-11, 22:21
  #6
Medlem
det är en slags pyramidstruktur där man ska betala pengar för olika föreläsningar, kurser & annat material.
Därefter får man om man "kvalificerat sig" möjlighet att investera(!) med dessa människor.
Det vanligaste just nu verkar vara att man kallar sig fastighetsinvesterare genom att köpa lägenheter i främst england på charmiga orter som Wolverhampton & Sheffield.
Man renoverar dessa och hyr sedan ut de.

De i steget ovanför betalar i sin tur vidare upp i pyramiden till en viss JT Foxx. En herre som det är väldigt svårt att hitta negativa saker kring på google, dom dammsuger googlesökningar ganska bra.
Han reser runt i världen, främst skandinavien, afrika & asien och lurar på fler människor ombord på.

Total scam

http://meetjtfoxx.com/

Citat:
Here Are 6 Ways WE Can Start Working Together
Come to my live event as my guests for Free "VIP Ticket"
Partner Together or Sell Me Your company
Send me Great Property Deals
Do You Need a Top Coach?
Do you want to take part in the JT Foxx Foundation
Let Me Send you My Best Video's, Articles
Citera
2016-12-11, 23:53
  #7
Medlem
Djävla pack...

"The centrepiece of their companies is the Swedish Wealth Institute, SWI, and Giselas main focus within SWI is to build partnerships with successful women all over the globe, together with her business partner Mia Kleen. Through the initiative “Be Inspired, Be Involved, Be Empowered” she created a programme to empower women and by sharing tools and knowledge it gives them the strength to succeed. It is the same way that she learned how to strengthen herself.

Sweden is a great place for women in business, compared to many other countries. “But even here, for a woman to receive the same recognition as a man, she needs to have more knowledge and produce better results than him” says Gisela."
http://www.globalwoman.co/2016/04/gi...-two-children/

---

"Tillsammans med Mia Kleen, Daniel och Gisela Wood, har vi nu skapat detta fantastiska koncept som hjälper människor ta sin business och utveckling till nästa nivå.
Vi har haft ett antal event i Stockholm med framgångsrika talare som Marco Passanante och fastighets-experten Vikki Thomas."
http://www.swedishwealthinstitute.se/hello-world/

---

Gisel* W*od
https://www.hitta.se/gisela+wood/j%C...son/~~glss___5

Daniel M*cLaren W*od
https://www.ratsit.se/19890705-Wood%...OtnR2PP7CZI6y0

Mia M*ria Clean, sorry, Kle*n
http://www.swedishwealthinstitute.se...ers/mia-kleen/
http://www.merinfo.se/foretag/MD-Kle.../2kg5vfe-1fdes
https://www.ratsit.se/19790907-Kleen...l_MnURyZ3egVlU

Vilka djävla pajsare... o Kamelen är VD...

Adel* Kam*l
Östra Stallmästaregatan 14
217 49 Malmö

AB Sushi & Grill Västra Hamnen AB Styrelseledamot, VD
AB Swedish Wealth Institute AB Styrelseledamot, VD
https://www.ratsit.se/19850524-Kamel...Mw4#engagemang
Citera
2016-12-12, 10:26
  #8
Medlem
Fler karaktärer i nätverket.
Alla har samma approach. Det ska vara en ynnest att få samarbeta med dom:

http://www.simenvatne.com/
http://rajeevlehar.com/
http://www.klproperty.co.uk/our-team.html
Citera
2016-12-12, 13:27
  #9
Medlem
Vid en titt i idag Creditsafe så framgår det att "rating & limit" (av max 100) är 3 (= kredit avrådes).
Det finns en ansökan om betalningsföreläggande på 182.500 kr från 2016-10-07. Dessförinnan fanns det en återtagen ansökan från i juni 2016. Det var 6900 kr som Folkets hus i Gbg krävde.
Citera
2017-07-29, 15:54
  #10
Medlem
nordicXplodes avatar
Någon som vet hur det går för dem? Går inte att hitta annat än skit och smutskastning verkar det som
Citera
2017-10-05, 22:13
  #11
Medlem
Dunhams avatar
Verkar inte gå så lysande för dem...

http://aktiepappa.blogspot.se/2017/0...ken-bluff.html
Citera
2017-12-25, 10:08
  #12
Medlem
Jag var på ett heldagsevent för ett par år sedan. Förmiddagen var intressant, men efter lunch började det säljas coachingtimmar för tusentals kronor per timme. Ordinarie pris var såklart mycket högre.

När alla i nätverket visade sig vara släkt och de även började sälja CD-skivor reste jag mig upp och gick. Det blev helt enkelt för mycket.

Jag har sett reklamen till föreläsningen Aktiepappa gick på, där de använde Kiyosaki som dragplåster. Jag var på väg att gå (trots att jag vet att det är en scam), men slapp som tur var.

Håll er borta!
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in