Citat:
Ursprungligen postat av
T-80U
Jag har faktiskt aldrig skjutit med geväret, men jag skulle tippa på att det ligger runt normal klass 1-standard för en erfaren jägare träffbildsmässigt.
Skillnaden ligger väl framförallt i pipans tjocklek. Vilken då innebär att man kan skjuta fler skott utan värmespridning.
En standardstudsare med sugrörspipa håller naturligtvis inte samma träffbilder över längre strängar/serier. Med bra klass 1 std i .308 är dock inte särskilt bekymmersam att hålla ihop grupperna inom en snusdosa på 300 (under fältmässigt skytte - i bänk tätnar det ju naturiigtvis betänkligt).
Citat:
Skillnaden är väl främst att man i det militära också övar för längre skott, vilket man sällan gör i jakt.
Att skjuta över 300 gör man sällan jaktmässigt, nej. Däremot är det ju många civilister som sysslar med långhållsskytte.
Citat:
Vänta bara tills Solglasögat hittar tråden, så får du höra om hål i hål på 1000 meter (springande).
Springande, med järnsikten, skygglappar och ögonbindel...
--
Beträffande träffbilder - jag kan med en civil (opreppad) varmint i 6PPC, utan bekymmer, systematiskt hålla ihop femskottsserier, c/c, någonstans runt 1/6-1/8 MoA (under förutsättning att det är gynsamma vindförhållanden och jag har tillgång till bra laddningar).
Den bössan skjuter iofs bättre än någon icke-custom jag skjutit med tidigare.
Men, det spelar egentligen mindre roll om systemet ligger i ett AI-chassi, en McMillan eller en GRS.
Är det bara spänningsfritt (och plast-/pelarbäddat), bra trycke och LoP passar skytten handlar det ju, i princip, enbar om avtrycksträning. Efter, sisådär, fem skott så är man ju skapligt invand vid ett nytt trycke/system.