Citat:
Ursprungligen postat av
take-apart
Får hålla tummarna för det, hehe.
Om det är VV så handlar det väl om någon forskning eller liknande väl! Bra att det börjas talas om i beredare kanaler, hur som helst. Är fortfarande väldigt allmänt stigmatiserat i Svea.
Jo, de kom väl nyligen fram till att en trippad hjärna liknar ett barns. Då tar säkert propaganda-TV tillfället i akt och vrider på det till att trippa = att gå bakåt i utvecklingen.
Således måste hallucinogener stigmatiseras ännu mer och högre straff o.s.v.
Skämt åsido så är det bara och enbart pinsamt att de är så sena i pallet att de inte har bemödat sig med att finna positiva effekter förrän nu. Det är väldigt gamla nyheter och inslaget på SVT lär inte bringa någon ny information för den lärde.
Man kan förstås inte förneka att det skulle vara positivt om de förmedlar sanningen om hallucinogener till folket. Men någon förändring i lynnet på dem lär inte ske.
Det krävs lite mer än ett enstaka TV-program.