Citat:
Ursprungligen postat av
JumpingJack
Det är otroligt många hazarer i Stockholm och de verkar dra runt på gatorna väldigt mycket för man ser dem överallt. Det kanske blir så när man inte bor hos sin familj, då väljer man att söka sig ut istället. De är väldigt lätta att spotta också, med sina iögonfallande frisyrer.
Annars när man ser unga invandrarkillar som drar runt på stan så håller de sig oftast kring de stora stråken i stan: Drottninggatan, Sergels torg, Kungsan, Götgatan, Rålis.
Men hazarerna har ett helt annat rörelsemönster och verkar bete sig som de marockanska gatubarnen: dra runt och hitta de mest undanskymda ställena där de får hänga ifred, gärna på ställen som ligger inne i rena bostadskvarter. Så nu kan man springa på marockaner och hazarer på de mest oväntade ställen när man rör sig ute. Vilket inte känns särskilt tryggt om jag ska vara ärlig.
Senaste tiden har jag också sett marockaner och hazarer som hänger ihop. Jag misstänker starkt att marockanerna missbrukar droger i olika omfattning, kroppsspråket och pupillerna tyder på att de gör det, och jag misstänker att även vissa hazarer kan göra det.
Och det är klart, om man är ung och ensam får göra resan från Afghanistan till Sverige, kanske har fått stanna i något land för att arbeta ihop pengar i något år så är det nog lätt att man hamnar i dåliga mönster.
Det verkar som om det långsamt håller på att gå upp för svenskarna att de här stackars ensamkommande barnen också kan vara kriminella och drogberoende unga män som gärna tafsar på tjejer. Framtiden kommer att bli intressant.
Angående drogerna så är det fullknökat på Maria ungdom nu med ensamkommande.
Många av dom är fullblodade missbrukare, ofta opiater, när dom kommer hit.
Tjejerna på Maria har en klar bild om vilka det är som är förövare Iaf, dom säger samma sak.
" det är dom där jävla invandrarna, skitjobbiga "