http://www.skaraborgslanstidning.se/...d-i-falkoping/
Citat:
Lastbilschauffören som blev utsatt för rånet under natten var en av EA Åkeris Skarachaufförer. Åkeriets VD Stefan Nyman pratade på morgonen med den anställde som drabbades. Lastbilen körde på väg 184 mot Falköping och var på väg till Skåne med en mattransport. Då började en personbil blinka på honom.
— Det var precis där man svänger av vid Falköping. Chauffören stannade och vevade ner rutan, då sa de i bilen att något fladdrade i bak. Då tackade han för hjälpen och gick ut och kollade det, men det var inget. När han skulle hoppa in i hytten igen så kom en person med rånarhuva och kniv och försöker rispa chauffören, berättar Stefan Nyman, VD på EA Åkeri i Skara.
Då sprang chauffören därifrån för att inte bli skadad och ser sedan hur gärningsmännen kör iväg med lastbilen. Sedan åker personbilen iväg. Kvar är chauffören som inte har telefon eller någonting med sig och inte kan larma polisen.
SÅ... Frågan är vad hände egentligen?
Ska vi utgå från att historien ovan är sanningsenlig och att det inte läggs till eller dras ifrån allt för mycket?
Initialt tror iallafall jag det, men är inte sämre att jag kan ändra mig.
Det intressanta indetta skede är givetvis förövarna.
Vilka är de, vad ville de, etnicitet, kopplingar till åkeriet, slump, you name it.
Kör hårt Flashback!
..................................
Delar av artikeln bortredigerad enligt regel 1.02. Texten lagd i citatruta för tydlighetens skull.
/Mod