2016-08-03, 23:41
  #1
Medlem
Hejsan, byggt ihop en ny burk på sistone som inte varit någon större krångel med. Dessvärre går det inte att installera windows 7.

Problemet jag och en kompis kom fram till efter en dag är att moderkortet jag har, ASUS Z170A, inte vill att man ska köra något annat än windows än 10. Vi har installerat själva windows 7 på datorn, men drivrutiner går inte att installera överhuvudtaget. Prövat med USB och ha en sekundär hårddisk som överför drivisarna, men datorn ger avslag. Laddade ned drivrutinerna på ASUS egna hemsida där det ska vara windows 7 kompatibelt, men när man kör det så säger den att man måste ha Windows 10 och det går inte hur man än vrider och vänder på det.

Det går med andra ord inte installera drivrutiner för nätverkskortet på Windows 7 med detta moderkort, eller något annat för den delen. Finns det några tips man kan kringgå detta?
Citera
2016-08-04, 06:45
  #2
Medlem
CyrusGNetWorks avatar
Hm, det låter mer som ett handhavande fel så detta moderkort är även för Windows 7.

Hämtar ni hem härifrån? -> https://www.asus.com/support/Downloa...HYYVrETxeq/30/

Och väljer detta? -> http://imgur.com/a/MPsBA

Sparar ner installationsfilen på ett USB-minne. Sätt i USB-minnet i datorn och flytta över installationsfilen direkt på skrivbordet. Packa upp katalogen och ni får fram en Setupfil -> http://imgur.com/qNgiKBH

Eller om ni packar upp katalogen innan och därefter placerar innehållet direkt på skrivbordet. Smaksak helt enkelt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in