2022-07-19, 21:13
  #6169
Medlem
XtraXs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av twoeggs
Avsnittet verkar vara 10 minuter långt. Tror de flyttade det från 21 till 23 för att det är så kort. Lägger längre program på bästa sändningstid.

Mm kunde väl fått vara 20 minuter det också, de kunde väl åtminstone släppt det tidigare på svt play.
Citera
2022-07-19, 21:14
  #6170
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Norrlandssommar
Äntligen en till som ser med öppna ögon! Men passa dig - du kommer bli hårt bannad för det, både av norrländska fb:are och moderatorn. Du måste låtsas som att han är Kalles Kaviar. Annars åker du ut!

Han har ju ett svenskt namn. (Om det är namnbyte eller adoption struntar alla i här. Även om alla kan se att det är en MENA-gubbe så vill man låtsas som att kejsaren är naken, dvs Svensk.)
Ja, för statistikens skull så hade det vart bra om det framgår i alla mål om man är adopterad eller har påbrå från andra länder. Kan man inte bara kolla dna och fastslå vart man härstammar ifrån?
Citera
2022-07-19, 21:15
  #6171
Medlem
Xedomes avatar
Minsann. Dags för de misogyna, korkade offerkoftorna att ta sig hit också, tydligen.
Likt flugor till en sockerbit, vädrar rättshaveristerna morgonluft så fort nyheten om en dom kommer.

Nu ska det snyftas. Man är ledsen i ögat.
Det gäller att visa alla att man är en loser. ^^

OnT : Bra tråd med en hel del intressanta och initierade inlägg - om alltifrån juridisk praxis till lokalkännedom. Bra kartläggning, jämte rättegångens vittnesmål och föredragningarna i sin helhet.

Tack till KriminoLogisk för direktrapportering från rättegången, och spännande resonemang!
Rekommenderar Kriminalarkivet, SVT Play.
Citera
2022-07-19, 21:16
  #6172
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snickartasken
Ja, för statistikens skull så hade det vart bra om det framgår i alla mål om man är adopterad eller har påbrå från andra länder. Kan man inte bara kolla dna och fastslå vart man härstammar ifrån?

Vore utmärkt om det gick att kolla. Men som med alla Sveriges myndigheter - de är stängda för varandra, så invandrarna kan lura brallorna av oss om och om och om och om igen. Och sedan göra det: Om igen.

FÖrdjävligt.
Citera
2022-07-19, 21:16
  #6173
Medlem
twoeggss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Norrlandssommar
Är du blind? Om inte, ta en objektiv (om du är kapabel till det) titt på honom. Det finns inte ETT SVENSKT DNA i den gubben. Hur bortkollrad ÄR du av MSM?

Tror du man ser DNA eller?
Citera
2022-07-19, 21:16
  #6174
Medlem
I mer än 25 år har anhöriga till Malin fått vänta på en fällande dom. Då får mördaren ett straff på 5 år för detta mord efter att ha fått en straffrabatt med tre år. Orimligt och stötande på alla sätt och vis om man beaktar vad straffvärdet för detta brott är idag. Dessutom har han i hovrätten kommit med lögnaktiga förklaringar till den tekniska bevisning som har fått honom dömd.

Att samhället även skall beakta rehabiliterande aspekter när gärningsmannen inte erkänner brottet känns också fel. Är lika logiskt som att fängelsetiden kan bli längre på grund av misskötsel.

Det minsta man kunde begära är att tingsrättens tidigare maximalt utdömda straff på 8 år hade fått gälla. Tidsaspekten borde snarare vara en försvårande omständighet än att den skall kunna reducera det utdömda straffet i detta fall. Är det inte juridiskt möjligt att göra ett sådant övervägande så är det ytterst beklagligt. I synnerhet när tid som han suttit frihetsberövad även skall avräknas från de nu utdömda 5 åren.
__________________
Senast redigerad av Reality-Tankom 2022-07-19 kl. 21:27.
Citera
2022-07-19, 21:30
  #6175
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reality-Tankom
I mer än 25 år har anhöriga fått vänta på en fällande dom. Då får mördaren ett straff på 5 år för detta mord efter att ha fått en straffrabatt med tre år. Orimligt och stötande på alla sätt och vis om man beaktar vad straffvärdet för detta brott är idag. Dessutom har han i hovrätten kommit med lögnaktiga förklaringar till den tekniska bevisning som har fått honom dömd.

Att samhället även skall beakta rehabiliterande aspekter när gärningsmannen inte erkänner brottet känns också fel. Är lika logiskt som att fängelsetiden kan bli längre på grund av misskötsel.

Det minsta man kunde begära är att tingsrättens tidigare maximalt utdömda straff på 8 år hade fått gälla. Tidsaspekten borde snarare vara en försvårande omständighet än att den skall kunna reducera det utdömda straffet i detta fall. Är det inte juridiskt möjligt att göra ett sådant övervägande så är det ytterst beklagligt. I synnerhet när tid som han suttit frihetsberövad även skall avräknas från de nu utdömda 5 åren.

Vet inte hur många gånger jag skrivit detta nu. Det hade varit bra om läsare här i tråden kommer med ett inlägg att dom läst detta och tagit till sig det, så att jag slipper skriva det fler gånger!!!

När det gäller tidsaspekten och att det förflutit lång tid mellan brottet och domen, så handlar det om "behovet" av ett långt/längre fängelsestraff. Dvs att om man utför ett brott och därefter under flera år lever ett förhållandevis välordnat liv, där man arbetar, har fast bostad, kanske har familj och det inte finns någon historik om liknande brottslighet - Så kan det vara väldigt svårt att argumentera för ett långt/längre fängelsestraff. Enkelt sätt så får man se till varför man överhuvudtaget dömer personer till fängelse. I Sverige är ju detta en kombination av allmänprevention, individualprevention och rehabilitering. Därför måste man alltid ha ALLA dessa parametrar i åtanke. För tänk dig följande:

1. Ponera att man fått tag på O.W direkt och därefter kunnat döma honom. Då hade han uppfyllt ALLA "krav" för ett långt fängelsestraff; Han skall/måste avskräckas från att göra detta igen, man måste förhindra honom från att göra liknande brott/ samhället måste skyddas från en sådan person, personen måste under lång tid rehabiliteras så att han inte hamnar i detta igen och slutligen skall offren ha upprättelse för det hemska som som varit med om senaste månaderna/året. Ställ detta mot:

2. En person döms för brott flera år efter att brottet begåtts (i detta fall 26 år senare) också kollar vi på "kraven". Personen skall avskräckas från att göra liknande brott - Han har alltså inte gjort något liknande/grovt brott (eller ens något brott över huvudtaget) på 26 år, då behöver han uppenbarligen inte avskräckas från att göra om detta. Personen skall förhindras från att göra liknande brott - Han har alltså inte gjort något liknande/grovt brott (eller annat brott för den delen) på 26 år, då behöver han uppenbarligen inte förhindras från att göra detta. Han måste rehabilitera sig för att inte göra om detta igen - Han har alltså inte gjort något brott under 26 år, så behov av en lång rehabilitering behövs ju uppenbarligen inte eftersom han klarat av denna tiden. Kvar finns då offrets rätt till upprättelse, som alltså är det enda egentliga skälet till att "fullt straff" skall utdömas. Men då skall ju som sagt alla parametrar (allmänprevention, individualprevention och rehabilitering) räknas in i straffmätningen.

Gällande dina sista funderingar:
Nej, man kan inte strunta i att göra avdrag för att ovanligt lång tid förflutit mellan gärningen och domen, bara för att det görs avdrag för häktningstiden. Detta eftersom häktningstiden alltid räknas in i straffet, eftersom det är tid man di facto redan suttit frihetsberövad.
Citera
2022-07-19, 21:32
  #6176
Medlem
twoeggss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Norrlandssommar
Hoppas ni är riktigt nöjda, att han fick så lågt straff. Hoppas att ni finner glädje över att Malins familj inte fick något ordentligt avslut, med ett löjligt straff för hennes HELA LIV. För så är ju vänstern.

Han är INTE svensk, förrän det är bevisat. Jag kommer ha rätt och han ska tillbaka till sitt MENA-land.
NEJ. UT.

Tror bevisbördan i detta fall ligger hos dig. Heter man Hörning som pojk, har mörkblont hår och fräknar samt ljus hy, så är det nog upp till dig att sätta dig ned och släktforska för att försöka hitta MENA-kopplingarna. Lycka till!
Citera
2022-07-19, 21:38
  #6177
Medlem
Soterns avatar
Hoppas någon tar honom när han kommer ut och torterar fanskapet till döds, eller att någon medfånge plågar honom.
Citera
2022-07-19, 21:50
  #6178
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Norrlandssommar
Försökt söka på om man kan se om någon är adopterad, men verkar svårt att få loss info.

Ni som PÅ RIKTIGT är nära Malins fall:
Är mördarens föräldrar mörka till utseendet?
Om inte, tror jag de tagit sig ett litet fosterbarn alternativt en fosterson, från fjärran länder. Mörka sådana.

Både föräldrarna och barnen påminner om varandra i utseende så det handlat inte om adoption, såvida inte hela familjen är adopterad då. Det kan röra sig om flyktingar helt klart, de kom förmodligen till Husum från någon annan del av Husum i början av 70-talet. Kan röra sig om båtflyktingar från Råggärdan till Dombäcksön. En fram till idag helt okänd del av mellanöstern och/eller nordafrika. De gjorde den livsfarliga resan nerför Husån, förbi fabriken och anlade vid båthamnen, landsteg och tog det näst närmsta huset i besittning.

(OBS. Skämtförsök)

OnT: Den här tråden har jag följt sen mitten av 00-talet och det känns fint att vi äntligen fick ett avslut om än lite av en besvikelse sett till straffet. Tack alla som engagerat sig. Äntligen är han dömd.
Citera
2022-07-19, 21:54
  #6179
Medlem
goosehunters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snickartasken
Han ser ut att ha lite väl mörka drag på bilden från expressen. Misstänker att han har smutsiga gener från "utsocknes" så att säga..

Han är pursvensk. Finns gott om bilder på honom att finna på nätet. Både från tiden då han begick brottet men också en nyare bild nu när han är tunnhårig och har skägg.

Helt off-topic. Men ändå.
Citera
2022-07-19, 21:56
  #6180
Medlem
-DaRude-s avatar
Snyggt att man får straffreducering för att man lyckats hålla sig borta från lagen så länge och åtnjutit sin frihet redan. Det borde snarare läggas på strafftiden. Men detta är Sverige så man får väl glädjas åt det lilla.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in