Citat:
Ursprungligen postat av
ToZon
Kan ju vara av visst intresse att första gripandet skedde innan kvinnan hittats och förhör gav en viss sökriktning och offret hittades sedemera där.
Citat ur Expressen: Det var en anhörig till kvinnan i 60-årsåldern i Dalarna som kontaktade polisen i tisdags och anmälde sin familjemedlem saknad från bostaden i Borlänge.
Sedan dess har ett omfattande sökarbete pågått.
Polisen fattade snart misstankar om att ett brott låg bakom kvinnans försvinnande och i fredags greps den första personen.
Efter uppgifter som kom fram i förhör riktades sökarbetet in på ett litet samhälle som heter Långshyttan i Hedemora kommun.
Frågan är väl just nu, hur var de gripna och kvinnan bekanta eller ytligt bekanta. Kan ett rånmotiv vara bakgrunden eller kan det vara yrkesrelaterat. De gripna är kända av polisen sedan tidigare men dock inte för grövre brottslighet... stölder, inbrott, narkotika för eget bruk etc.
Polisen säger: inte släkt, man vet inte vilket förhållande de har till BO, kvinnan var inte okänd för MGM.
Vem var det som inte fick gifta sig med vem?