Citat:
Ursprungligen postat av
Svartheden
Det enda rimliga alternativet är då att skärpa denna bakgrundskontroll eller att inskärpa möjligheten att köpa automatkarbiner
in the first place
Väldigt få yrkeskriminella är inblandade i masskjutningar. Väldigt ofta rör det sig om ett gigantiskt utvidgat självmord. Yrkeskriminella är ofta psykopater och skulle inte göra suicide by cop.
Alternativet att fler beväpnar sig för att möta hotet fungerar inte. Eller ska folk på en gaybar stå beredda att försvara sig med en AK 47 om någon mentalt instabil person skulle komma förbi.
Vapenförespråkare har inga argument när det gäller masskjutningar.

Naivt att tro man kan förändra USA. Hur gör man inskränkningar i någons frihet att köpa vapen om denne bara misstänks för att vara labil, eller misstänks ha sympatier för terroristorganisation.
Man kommer att missa 90 av 100 men reta upp alla som inte får det de vill ha.
Vad gör man med alla vapen som de facto redan finns? Ska man dra in dem? Det går inte politiskt! Om det gick skulle miljoner vapen bara försvinna.
Knark flödar över gränsen från Mexiko trots gränsbevakningen mot människosmuggling. Ganska enkelt att smuggla vapen över gränsen. Och det skulle öka lavinartat och med det även knark. Amerikaner som vill ha vapen skull vända demokrater och samhället ryggen och bli utökat kriminella. Kanske just som mexikaner i det laglösa landet Mexiko.
Det är inte svårt att införa vapenbegränsningar i USA det är omöjligt.