Citat:
Ursprungligen postat av
glendale
Rättsexperten och tidigare överåklagaren Sven-Erik Alhem kommenterar händelseförloppet i fallet som "oroväckande" och anser att JO eller Åklagarmyndighetens interna utredare borde titta på vad som skett.
Att grov kvinnofridskränkning skulle vara ett målsägandemål avfärdar han rakt av.
– Nej, det är ett allmänt åtalsbrott som åklagare är skyldig att hantera.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article22959811.ab
Att det är ett allmänt åtalsbrott vet ju alla, det var ju stort ljud i pressen då lagändringen kom.....jag tror på 80-talet redan? Anledningen var just att allt för många kvinnor tog tillbaks sina anmälningar.
Men sedan så kommer den praktiska biten, om målsägande inte på något sätt vill medverka så kvarstår faktumet att polisen ofta inte har något att gå på.
Det är därför som jag brukade ordalydelsen att hon inte ville "medverka" eftersom hon inte kan "återta" en anmälan.
Man får "vända på slanten", om man hade hållit gärningsmannen inlåst samtidigt som kvinnan inte på något sätt ville medverka, med dagens lagstiftning så hade antagligen grisens advokat gjort stor sak av det hela.
Men jag hoppas att mannens frigivande blir föremål för en utredning, jag verkligen hoppas på det. För vem vet, kanske det fanns så mycket bevisning att man ändå kunde ha gjort sak av det hela trots att målsägande inte ville medverka?
För risken är ju att gärningsmannen slentrianmässigt frigavs då kvinnan inte ville medverka, och i sådana fall så är det ju helt emot lagstiftarens intention.