2016-05-13, 10:55
  #1
Medlem
SveaBunkerns avatar
http://www.st.nu/blaljus/brott/slog-...isas-ur-landet

"Händelsen ägde rum i asylboendets matsal den 6 april i år. Enligt tingsrätten så ska mannen då ha slagit en tallrik i ansiktet på den person som serverade honom mat, vilket resulterade i lindriga skador för den slagne och en dom om misshandel för 45-åringen.

Förutom misshandeln så åtalades 45-åringen också för att i samband med tallrikincidenten ha hotat sin antagonist. En åtalspunkt som tingsrätten inte anser går att styrka.
Däremot så döms mannen för ett fall av snatteri från en butik i Sundsvall, och han ska också betala 28 400 kronor i skadestånd till den som fick tallriken i ansiktet."

Dömd: Abderrazzak Bouchfira (medborgare i Marocko).

Domen: https://minfil.org/Q1U3m0b2bb/Sundsv...2016-05-09.pdf

Tidigare dömd för sexuellt ofredande mot en minderårig flicka i Härnösand, ofredande, snatteri, försök till grov stöld, hot mot tjänsteman, ringa brott, och våldsamt motstånd vid två tillfällen.

Attunda tingsrätt - B 3815-15

Svea hovrätt - B 5856-15

TS: Varför låter man en person som redan blivit dömd till utvisning få gå lös?
Citera
2016-05-13, 11:09
  #2
Medlem
obnoXIuzzs avatar
Kasta ut han med huvudet förre, han har inget här att göra om han inte kan respektera oss och våra lagar.

Tycker att alla nysvenskar ska ha ett visst prick-system, om en nysvensk begår ett brott så får hen en varning samt en prick och om hen ännu en gång begår ett brott så blir hen helt enkelt omplacerad, antingen till ett annat land (om någon vill ta mot en ''respektlösing'') eller hemskickad.
Citera
2016-05-13, 13:13
  #3
Medlem
Pricksystem är en bra start.

Sedan regelmässiga utvisningar (utan undantag) för grövre brott. Till exempel ett års utvisning per månad i fängelse, samt livstidsutvisning för fängelsestraff på ett år eller längre.

Outsourca fängelsevården. Betala ursprungsländerna för att låta brottslingarna sitta sin tid där.
Citera
2016-05-13, 16:14
  #4
Medlem
Jafan89s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av obnoXIuzz
Kasta ut han med huvudet förre, han har inget här att göra om han inte kan respektera oss och våra lagar.

Tycker att alla nysvenskar ska ha ett visst prick-system, om en nysvensk begår ett brott så får hen en varning samt en prick och om hen ännu en gång begår ett brott så blir hen helt enkelt omplacerad, antingen till ett annat land (om någon vill ta mot en ''respektlösing'') eller hemskickad.

Eller bättre: Att skicka de automatiskt till slutna avdelningar såfort de kommer in i landet så att de inte kommer i närheten av resten av samhället, och att de inte blir utsläppta fören deras ärende har hunnit bli behandlat, och sedan därefter används prick systemet.

Såklart ska allting de gör under förvaringen bli registrerat så att om de är dåliga människor så ska de mer eller mindre automatiskt få avslag och bli utskickade från landet.

Tänk så mycket kriminalitet man hade kunnat undvika, och all den extra kontrollen man skulle ha vem som faktiskt är i landet!
Citera
2016-05-13, 17:34
  #5
Medlem
Det är ofattbart korkat att man låter människor utan styrkt identitet tillåts vistas och röra sej fritt i det Svenska samhället. Karantän till dess att identitet är fastställd. Sedan kan eventuellt uppehållstillstånd med medföljande krav erhållas. I alla övriga fall - omedelbar utvisning.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in