2016-04-29, 18:22
  #1
Medlem
Har nyligen köpt en blockflöjt och tänkt lära mig helt på egen hand. Problemet jag har stött på är pipljud. Ibland låter det fint och sen helt plötsligt blir det ett pipljud. Det som är lite jobbigt när man inte har nån lärare är att jag inte vet vad jag gör fel när jag gör fel och inte vet vad jag gör rätt när jag gör rätt. Vet ni vad felet kan vara?
Citera
2016-04-29, 19:22
  #2
Medlem
Helt klart läckage.. Öva på greppning först så fingrarna täcker hålen riktigt. Sen övar du på att blåsa jämnt och fint. Oftast är det andningen, annars dålig fingerkänsla :P
Citera
2016-04-29, 23:14
  #3
Medlem
Polyklorfenols avatar
Svårast kan det vara med de toner som kräver att du håller för halva hålet. Då piper det lätt, som om flöjten går upp i falsett som en målbrottskille.

Väldigt frestande att svara "det piper för att du blåser i den", men jag har själv spelat lite olika flöjter och vet hur de kan "halka till" i tonerna. Övning ger färdighet
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in