Citat:
Ursprungligen postat av
Bobby C
Först och främst, vet att det finns ett gäng uppskovstrådar, men blir fan inte klok.
Sålde min lägenhet för ett tag sedan och gjorde en vinst på dryga miljonen. Köpte den för 800 000:- och sålde den nu för 1 900 000:-. Kommer nu trycka in det mesta som kontantinsats i en lägga för ca 5 miljoner.
Jag vet att jag uppfyller kraven för att få göra uppskov på vinsten, men vad är egentligen smartast? Kommer med största sannolikhet bo i lägenheten jag köper de kommande tre-fyra åren innan det blir ytterligare flytt, om nu det har nån betydelse. Söker jag uppskov betalar jag en procentsats varje år har jag förstått det som, men hur länge gör jag det? Tills jag trillar av pinnen?
Skatteverkets hemsida är rena grekiskan när man har usel koll på alla facktermer.
Tack!
Skatten på uppskovet är 3,25 procent om man räknar om den så att den blir jämförbar med bolåneräntan före skatteavdrag. o man lånar för en bra bit under 2% idag på lägenhet/hus. En nobrainer för de flesta.