Citat:
Ursprungligen postat av
Marten-
Vi är väl något off-topic här, men jag tycker det är synd att en så ganska meningslös detalj har blivit standardtipset när det ska stekas kött. Det må ha viss effekt (iallafall om man är tålmodig), men det finns viktigare saker att tänka på. På rak arm skulle jag säga att det får större konsekvenser huruvida man torkat köttet, när man kryddar det, hur ofta man vänder och att man ser till att ha rätt temperatur i pannan.
Kan nog hålla med där.
Ärligt, hur många ställer fram köttfärsen eller något annat kött och väntar tills den blivit rumstempererad en vardagskväll när man är lite trött och ungarna hungriga och skall iväg till olika aktiviteter?
Skulle någon anmärka på det är det bara, håll käften och ät eller var hungrig.
Fasiken livet är för kort för att man skall ha tid att dividera över 12-13 grader på köttets starttemperatur en vardagskväll.