Citat:
Ursprungligen postat av
RudyardKipling
Det kände jag inte till. Kanske är det vad som gömmer sig i dessa resor som är orsaken till foten.
Den självklara frågan till Löfven är om han fått rapporter om Kaplan från SÄPO eller andra myndigheter som gjort att regeringen vidtagit speciella åtgärder.
Jag skulle bli förvånad om inte det skett och om någon ställde frågan till Löfven så är det inte säkert att han skulle våga förneka det. Intervjun med Fridolin i Aktuellt antydde att det finns mer och att Fridolin försöker skydda sig själv.
Edit. Fridolin kunde ha sagt "Mehmet Kaplan har idag beslutat att avgå och jag förstår det beslutet men jag har fortfarande fullt förtroende för honom".
Men Fridolin vägrade säga att han har förtroende för Kaplan. Han vet att det kan komma fram att regeringen har informerats om Kaplan och ett sådant uttalande skulle då kunna rasera hans egen karriär.