Ja, det första vi noterar är ju att det är en debattbok skriven av Tinos bror, så jag förhåller mig en aning skeptisk till om statistik och citat verkligen återges på ett rättvisande sätt.
Formuleringar som "höga chefer inom näringslivet" är till exempel väldigt vaga, och lämnar uppenbarligen ett stort utrymme för att selektera statistik för att bevisa en poäng. Tittar man på andelen kvinnor i börsbolagsstyrelser, vilket är ett exempel på ett mer tydligt definierat mått, så ligger de nordiska länderna i framkant, vilket de också gjort under en längre tid.
Ytterligare problem är att han aldrig belägger några riktiga orsakssamband. Han visar att fler kvinnor i Östeuropeiska länder når dessa "höga chefspositioner", och
en möjlig förklaring blir då att många av dessa länder oftast har ett lågt skattetryck. En annan möjlig förklaring är att många av dessa länder är postkommunistiska och därför inte hade några etablerade marknadsstrukturer innan 90-talet, och att det därför var lättare för driftiga och frigjorda kvinnor att skopa åt sig en bit av kakan när tillfället först uppkom. Väldigt få saker leds i bevis.
Att han därtill delar upp länder i "den nordiska modellen" och "den anglosaxiska modellen" och verkar tycka att Kanada och Nya Zeeland är länder utan allmän välfärd jämförbara med USA drar ner helhetsintrycket ganska rejält.
Detta till trots så gör boken sina poänger, det är sant att privatisering oftast leder till högre löner inom kvinnodominerande yrken (eller yrken i allmänhet för den delen), och det är sant att den generösa delade föräldraförsäkringen inverkar negativt på kvinnors deltagande på arbetsmarknaden.
Frågan är om inte författarens behov av att driva en ideologisk tes gör att dessa poänger går förlorade.