Citat:
Ursprungligen postat av
---xOOx---
Jag har jättesvårt att fatta att det kan vara en stor nyhet att man kan lagra mer spaningsdata i planet. Riktigt STORA externa hårddiskar går att köpa varsomhelst. Jag förstår inte.
Är det mer komplext att lagra data från en flygburen kamera/ sensor än en vanlig?
En vanlig hårddisk med stor lagringskapacitet innehåller en magnetisk disk som roterar i exempelvis 7200 varv per minut. Några
nanometer (miljondels millimeter) ovanför disken
flyger ett läshuvud på den luftkudde som bildas mellan den roterande disken och läshuvudet. Det är detta läshuvud som läser och skriver data till disken. Ett problem med detta läshuvud är att om det kommer i kontakt med disken, och kom ihåg att marginalen bara är några nanometer, så är risken för totalt hårddiskhaveri stor. Detta brukar kallas för head crash och händer typiskt vid stötar mot hårddisken.
Sådana haverier var vanliga på tidiga laptops, men har till stor del lösts genom att man lyfter bort läshuvudet från disken när sensorer känner av stötar mot hårddisken.
Ett stridsflygplan är ur det perspektivet en krävande miljö. Det vibrerar, stöts, och svängs en massa hela tiden. Samtidigt är det inte bra att lyfta bort läshuvudet från hårddiskarna då det innebär att man inte kan skriva data till diskarna.
En annan detalj är att vanliga hårddiskar förlitar sig på en luftkudde och därför inte fungerar i vakuum eller allt för lågt lufttryck. På 20 000 m höjd är det sannolikt att man måste ta hänsyn till detta.
Därför är en vanlig hårddisk inte lämplig i ett stridsflygplan.
Gissningsvis är det de senaste årens stora framsteg vad gäller SSD-lagring som är anledningen till förbättringen i lagringsutrymme. Tänk på att Gripen A/B/C/D är i det närmaste antika i datorvärlden.