Citat:
Ursprungligen postat av krokodil
Du är mycket nära att hamna på min ignorelista.
Motorerna på senare versioner av F-16 är enligt motortillverkarna baserade på en del av tekniken från motorerna på F-35 och F-22 - men inte enligt dig

.
Jag kan förstå att du har svårt att erkänna att Gripen har samma motor idag som 1982 - men det är verkligheten.
F110-motorn kom i tjänst 1986 så du vet som vanligt inte vad du pratar om.....
Känns som våran kontakt kommer brytas här.....
F110 är inte baserade på teknik ,utan uppgraderats med teknik från F119 samt F135 motorerna , det är en viss skillnad.
Jag har aldrig sagt att den inte fått det , utan bara undrat vad det är , men du kan tydligen inte precisera det utan vill få det att F110 motorn är att likställa med F119 samt F135 vilken den långt ifrån är.
Samma är det med RM-12 den är i grunden densamma som från 1982 fast uppgraderad på olika sätt , likvärdigt F110 motorn .
Att du sedan kör med ditt "ignore kort" kan inte bekomma mig mindre.
Det finns många fler trevliga och kunniga personer här inne, så det är lugnt för min del.