Du drar stora drag med dina penslar. Vilka plan hade jänkarna med aesa radar på 90 talet? F22
Rafale har haft aesa sen 2012-2014, visst 6-7 år är "många" år men ett betydligt nyare plan än gripen c.
F-16 har börjat få från typ 2017
https://www.ainonline.com/aviation-news/defense/2020-03-03/us-air-force-orders-aesa-radar-f-16s
Du får det att låta som gripen c är 20-30 år efter vilket är fel. Du presenterar heller ingen fakta på vad du säger utan bara häver ur dig. NEJ att dom började testa asea på f16 2003 betyder inte att dom har det!
Sen har gripen c bra länk och kan dela radar med Gripen E vilket kanske betyder att det är viktigare att uppgradera andra saker först. Antagligen har dom fått medel för att utveckla ett system för ASEA radar till gripen c utifall att det behövs. Som en option, inget ovanligt. Tex får saab en order för att utvecklingsresurser för att ha koll på vad som är bäst att uppgradera.
https://soff.se/medlemsnyhet/saab-far-order-pa-utvecklingsresurser-for-gripen-saabgroup/
Man uppgraderade bland annat radarn i ms20 PS-05/A Mk.4 kanske blir det asea i mk5 för ms21 uppgraderingen.
Oavsett så kommer fler uppgraderingar. Sen är det inte så lätt att få se den planen men här är en gammal sida som säkert inte stämmer längre
https://www.ainonline.com/aviation-news/defense/2017-06-17/new-generation-prototype-leads-gripen-renaissance
Citat:
Ursprungligen postat av
Knasen2k
Vadå innan det finns på nya plattformar? Jänkarna började med AESA radar i stridsflygplan redan på 90-talet. F16 har funnits med AESA som tillval sedan 2003. Rafale har flugit med AESA i många år. Finns det något sagt om ny radar till Gripen?