Citat:
Ursprungligen postat av
SlaktarBosse
Problemet med "Intresseklubben" och det som sannolikt kommer bli problemet med "Tror du jag ljuger" är att man prompt ska ha med folk som tillsammans täcker in maximalt av den svenska demografin. Det fungerar liksom inte att bända in sköna babbar, kulturfeminister eller folkkära helyllesnubbar som går hem i lördags-TV:n, och tro att mångfalden per automatik kommer omsättas i humor. Det fungerar liksom inte som det gör i Skavlan-soffan.
Ska det sitta människor och vara roliga i ett panelprogram måste det finnas någon gemensam nämnare. 8 Out Of 10 Cats, Would I Lie To You, QI och Never Mind the Buzzcocks består ju allesammans av ungefär samma sorters mediefolk och komiker som kan haka på varandra och känna av stämningen.
Nog för att jag älskar Stephen Fry i QI-sätet, men visst kan göra en "Intresseklubben" utan att en svensk Fry i stolen. Nu vet jag inte hur tankegångarna gick, men Fredrik Lindströms namn borde ju ha varit absolut förstahandsval för den positionen.
Möjligt att Lindström(som jag gillar) skulle kunna uppnå samma typ av roll, han är ju trots allt rätt beläst och innehar samma sort "gubb" stil som Fry. Så visst, han hade nog kunnat axla det. Men vem fan annars skulle sitta i panelen? Och hur gör man ett sånt program på svenska utan att det blir löjligt? Jag menar bara att kolla på Parlamentet kontra t.ex. Mock the Week. Svenska versionen är ju typ Björn Gustavsson som gör kassa imitationer och Soran Ismail som leker gnällkärring och tror att han är edgy.
Nej tyvärr har britterna perfekterat panel program och vi i Sverige är allt för lama för att kunna göra det rättvisa.