Citat:
Ursprungligen postat av
von_S
Det är du som läser mina inlägg som en svensk riksdagspolitiker läser arbetslöshetsstatistik. Allt ont som någonsin drabbat Leksand? nej, jag har snarare skrivit att Amnér var en viktig spelare för oss när säsongen vände. Att han däremot var värdelös när vi blev tillbakatryckta, som vi egentligen bara blev rejält mot Modo, är dagens största fetaste sanning. En hjärndöd gris kan räkna ut att just tillbakatryckta är på ett ungefär ganska exakt vad vi lär bli även nästa säsong och vad ska vi då med en Amnér som är 100% oduglig i detta område vara bra för?
Det spelar ingen roll om han gör 470 triljarder mål för Luleå nästa år. Han var sämst i Leksand när de hettade till och såna vill jag inte ha kvar vad som än händer sedan.
Amnér -4.
Blanda inte in politik i hockey gosse. Jag läser statistik som man läser hockeystatistik och inget annat. Fortfarande inte ett ord om att Amnér assisterade er upp i SHL?
Bertov -7, Frögren -2, T Hedberg -1, Jacobsson +4 (men han är ju upplärd i Luleå och vet vad som krävs), Lassen -5, Ytterell +1 (enda backen på plus!?!?!)
Klart det inte spelar någon roll hur många mål han gör. Grejen är att det länge varit tydligt att han inte var sämst i Leksand. Ända tills han lämnade tydligen.
Hela laget är ju ett skämt och att ni ens gick upp är ett ännu större skämt men det krävdes en värdig motståndare i form av Foppa AB till det.
Enligt din hjärndöda gris-teori, vad ska ni då med Lassen till som orsakade mer skada poängmässigt än Amnér? Min gissning är att ingen budade.
Citat:
Hur ska jag kunna förstå vad du menar när du ändrar dig i vartannat inlägg? Klart vi har intresse av offensiva backar, precis som vi hade sist vi var upp. Men de ska ju helst inte bete sig som en tjackad babian i den zon de lär spela mest tid.
Och som jag skrivit fjorton gånger - Amnér kommer göra mindre skada för Luleå än för Leksand.
Är det jag som ändrar mig eller är det du som inte förstår? Killen har en formkurva som pekar spikrakt uppåt.