Citat:
Ursprungligen postat av
Referenshumla
Idegran kan, och har dödat flertalet kor och hästar, den är giftig men smakar inte illa, men det skulle väl synas i magen på dem.
Stickmärken efter sprutor? Insulin? Om det är någon ond sate som varit framme.

Idegran växer ju normalt inte på de ängsmarker som man skördar hö ifrån, den behöver väl dessutom ett rätt varmt läge, växtzon typ Sthlms Skärgård. Den behöver kalkrik mark.
Kalkrik mark finns väl inte runt Skellefteå tro ?
Det är dessutom alldeles för långt ifrån närmsta kända viltväxande ställe, antagligen Valbo nära Sandviken ? Är det ca 600 km avstånd tro ? Det låter som alldeles för långt ja för att den skulle kommit därifrån
Idegran kan dock vara en vacker växt att plantera vid gravplatser, stenpartier mm
Men då kan det ju bara röra sig om enstaka kvistar om man slängt sådant klipp i ensilaget ?
Om giftmördaren avser att använda insulin så är det ett dyrt förfarande, insulin i de mängderna som behövs kan inte köpas på vanligt sätt, på Apoteket utan någon slags recept. Och dessutom svindyrt.
Veterinärmedicin har ingen sk läkemedelsrabatt alls, som Svensk sjukvård har gälllande för humant bruk, Tex i de länder där sådan rabatt inte finns så kostar en enda omgång sådana sprutor för humant bruk 2000 kr, - Men på en häst får man kanske öka mängden till den tiodubbla, ingen aning hur deras insulinkänslighet är.
Citat:
Ursprungligen postat av
inter-preter
Det var en bra gissning, hittade denna artikel om flera döda kor:
http://www.sydsvenskan.se/sverige/kor-dog-av-idegran/
Men växer idegran så långt norrut, tro?
Inte som ett vilt bestånd inte som vi ser i de tidigare inläggen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nykroppa
Ja det lutar nog däråt,fast hästar är ju finkänsliga och äter ogärna något som smakar konstigt. Det finns ju tidigare fall då hästar dött av dålig ensilage.
Ja, fast sådana mat/foder-förgiftningar brukar ju ta rätt så lång tid. När det gäller giftmord så brukar i deckare framhållas att offret dör direkt, Så är oftast inte fallet, det finns gifter som är snabbverkande men de är mycket svåra att få tag i här i Sverige, nu kan det ju vara något importerat sådant, det vet vi inte
I de flesta fallen så tar det alltså lång tid - upp till flera dygn att förgifta en fullstor häst med god hälsa.