Citat:
Ursprungligen postat av
ambivallens
Men vafan, ni förväntar er att man ska få fuska OCH slippa konsekvenser om man blivit tagen. Själv bryr jag mig inte om någon fuskar men har dom åkt fast ska dom få ta konsekvenserna. Riktig svensk kaffelatte-mentalitet från er sida.
Tror att du kan ha missuppfattat mig lite, men jag ser att jag kan ha skrivit lite luddigt. Jag menar inte att jag är för både fuskandet samt att slippa konsekvenser.
Om man blir tagen på bar gärning vid fuskandet, så får man självfallet stå sitt kast och ta konsekvenserna.
Om man istället "lyckas" fuska på ett diskret sätt, anser jag det lite fult att bli uthängd såhär - för trots allt, någon gång kommer förmodligen sanningen upp till ytan, och Då får man stå sitt kast.
MEn, jag förstår även hur Ni tänker angående det, det gör jag.
Jag antar att mitt sätt att se en duktig fuskare som något "ädelt", inte hör till vanligheterna.