Citat:
En person som arbetat på en grundskola i Kungsör misstänkts nu för att ha begått sexuella ofredanden mot flera elever. Anmälan kom in förra veckan, efter att det framkommit fakta från flera elever som går på skolan där den misstänkte arbetat. Vilken anställningsform mannen haft vill polisen inte gå in på.
Citat:
Det handlar alltså om en "flykting" som arbetat som rastvakt. Angående informationen till föräldrarna så stämmer det inte i den mening man vill få det att låta som.
- Det är skolans skyldighet när de befarar att barn far illa att anmäla. Man har även agerat på andra sätt från skolans sida.
Hur då?
- De har haft information till föräldrar som jag förstår, säger Anders Hedström.
Fredrik Bergh, barn- och utbildningschef i Kungsörs kommun bekräftar för Bbl/AT att den misstänkte personen inte längre arbetar kvar på skolan efter det som inträffat.
Hur då?
- De har haft information till föräldrar som jag förstår, säger Anders Hedström.
Fredrik Bergh, barn- och utbildningschef i Kungsörs kommun bekräftar för Bbl/AT att den misstänkte personen inte längre arbetar kvar på skolan efter det som inträffat.
Rektorn Jonas Karlsson har alltså INTE underrättat samtliga föräldrar på skolan. Det handlar alltså om en lågstadieskola med förskola den här nyheten kom som en chock för många av dem!
Nu säger Anders Hedström att information har gått ut till föräldrarna, han menar då antagligen de drabbades. Men hur ska man kunna veta att inte fler barn blivit antastade om man inte meddelar SAMTLIGA föräldrar på skolan!?
Det kan finnas flera pojkar som mår dåligt men inte berättat något för föräldrarna!
Det minsta man hade kunnat begära är väl ändå att informera SAMTLIGA föräldrar på skolan och ha ett möte om vad som har hänt, eller har jag fel?
Hade något sånt här hänt p mina barns skola så hade jag anmält rektorn om han inte hade informerat oss om situationen!
http://bblat.se/nyheter/nyheter/1.35...it-sexofredade