Citat:
Ursprungligen postat av
Herr.Dittling
Se dr, d var vi dr igen med ngon ny nackdel med en modern bil, jag har tappat rkningen p alla fiffiga, "arbetsbesparande", landvinningar man gjort inom bilindustrin.
Var man lite lat med sin gamla bil, som frbrukade en del olja, s fyllde man bara p vartefter, och oljan byttes ut vartefter.
Det fanns dom som inte bytt olja p mnga r.
Det kanske var anledningen till att den drog mycket olja?!
Knner mnga som inte byter olja p sina bilar, dom bara "lmnar in den p service"!
Har sttt p mnga som ven hoppat ver servicen av olika anledningar och tycker att dom kpt en skitbil som brjar g dligt, drar olja eller t.o.m skr ihop!
Ska man vrda sin bil s byter man olja... punkt!
Hur ofta beror p hur mycket man vrderar sin bil och vill lgga p framtida reparationer!
Vissa tillverkare har infrt fri service de frsta ren pga idioter som inte byter just olja i motorn. Bl.a. BMW i USA brjade med det d mnga tjnstebilsfrare inte brydde sig om att serva bilarna vilket medfrde att dom fick in mnga garantirenden med motorer som geggat igen.
Personligen skulle jag aldrig suga upp oljan med en pump frn min bil. Skulle det finnas gunk i oljan s r det strst sannolikhet att jag fr ut det mesta via oljepluggen.