Citat:
Ursprungligen postat av
hgfdsa
det du säger stämmer väl in på alla människor. Alla lever för någon annans bekräftelse(du lever ju inte själv för evigt, så det skulle vara ett självförgörande levnadssätt att ens försöka med det). Sen hur man får den, och så vidare; kan ju skiljas lite granna. -- Ibland kanske litteratur hjälper att sätta sig in i den "lilla" rollen, och förstå delaktigheten i den större. -Vad nu den är . . .
Självbedrägeri. Ytterst är våra existenser meningslösa, alla vet detta, men försöker skapa mening. Det är därför så många är otillfredsställda och jagar ännu mer meningslöshet i form av status, pengar osv. Det uppstår en konflikt mellan medvetandet om det meningslösa med existensen och den "mening" som har skapats. Det här är konflikten mellan jaget och egot. Desto större diskrepans, desto trasigare/mer förvirrad person.
Det TS har gjort är att skapa denna "mening" genom andra, att ge existensen substans genom att synas för andra. Dock kan ju noteras att noll plus noll är noll; om en persons meningslösa existens fås "mening" genom att existera för andra meningslösa existenser är ju summan meningslöshet.
Det finns ingen mening med livet. Det enda som är av intresse är att undvika att må dåligt av livet. Och det uppnår man inte genom att försöka existera genom andras meningslöshet.