Citat:
Ursprungligen postat av
Marvinray
Jag kan naturligtvis inte veta vad som stämmer eller inte. Men rent logiskt om man börjar fundera lite.
Du är Tyskland, du är i blockad, för import av varor. Du behöver all arbetskraft du kan få, för att hålla ditt maskineri igång. Är det då smart att döda en massa människor, när du kan samla dem i ett arbets-läger och låta dem jobba hårt? Nej, det är det inte.
Med tanke på att jag har hört att Tyskland hade ett program för att sända judar till Israel, där de sattes på tåget från Tyskland ner till Israel och även fick ett bankkonto där nere som Tyskland fyllde med pengar. Samt att de fick ta med sig en massa ägodelar på tåget också.
Och om man tänker, hur kunde landet Israel komma upp så fort? Jo, det fylldes med massa människor från bla Tyskland, men även kringliggande länder.
När attackerna i Frankrike nyligen var, så uppmanar politiker i Israel judar som bor i Frankrike att "komma hem till Israel". Samma process måste ha varit när kriget utökades till fler länder under WW2.
Angående massgravar så finns det väl inga sådana? Och 100 kulor är betydligt billigare än att jobba och hantera en gas, som sedan ska ventileras ut, det kan säkert ta flera dagar innan du kan återanvända gaskammaren och gå in och hämta de döda.
Sedan så vet vi att det alltid är segraren som skriver historien. Att de har spätt på hemskheterna för att dels göra sin egen seger mer vacker, samt att dölja egna brott som skett i och efter kriget. Så som våldtäkter, stölder av tavlor. Mord på civila osv. Det är inte svårt att gissa.
I princip alla dina påståenden du kastade fram ovan är käpprätt fel, men du kastar fram dem som om det skulle vara så fast det är fullständigt uppenbart att du har NOLL koll på detta ämne utan bara i bästa fall ”har hört”. Ska det vara så in i helvete svårt för vissa (ink dig) att ta reda på seriösa fakta om det man babblar om, det tar inte många minuter av ditt liv så du slipper göra bort dig och visa hur okunnig du är.
Jag ska lista några av dina felaktiga påståenden.
1. Må hända Tyskland var blockat för import av varor, men det skulle de kanske ha tänkt på innan det blev krig, och starta detta diktatoriska skräckväldet som nazismen var och som drabbade både det tyska folket och resten av folket i Europa.
2. Nazisterna samlade många miljoner människor i en massa olika läger, de allra flesta var någon form av arbetsläger, medan andra var både arbetsläger och förintelseläger, och några bara förintelseläger.
I första hand var det icke arbetsföra som mördades medan arbetsföra tvingades till slavarbete.
3. I tidigt skede försökte nazisterna bli kvitt t ex judar genom att de kunde få tillstånd att emigrera, men detta endast judarna avskrev sig alla sina ägodelar (pengar företag ja allt) till nazisterna. Det fanns definitivt inget program där nazisterna skickade ner judar till Israel och ordnade fyllda bankonton åt dem där.
4. Det finns massor med massgravar, utpekade av vittnen och mång bekräftade innehålla rester av lik i någon form. Det har även gjorts en del undersökningar t ex av massgravarna i Belzec. Man har även rest runt i öststaterna och lokaliserat hundratals massgravar ute i obygderna där insatsgrupper och andra gjorde utrensningar av judar.
5. Kulor kanske i sig är lätta att hantera, men de är trots allt dyra och och en bristvara som behövs bättre på annat håll i kriget. Skjuter man folk blir det vanligen mer söligt och är inte så trevligt för de som utför morden, hur skulle du må om du blev beordrad att stå och avrätta 500 barn kvinnor och gamla per dag genom att skjuta dem på löpande band på nära håll? Skulle det bli problem med nerverna månne?
Använder man gas, i detta fall vanligen HCN (som är den verksamma substansen i Zyklon B) så blir det inte alls lika mycket blod elände, folk kan förvisso göra på sig m.m. men det ser mer ut som de somnat in. Man kan även samla flera hundra i en kammare och det tar inte lång stund innan det på ett i jämförelse med massarkebusering blivit tyst och det är över.
Gasen HCN är inget mysko, och du kan lätt finna info på nätet från t ex Statens Räddningsverk om hur den verkar och vis vilka koncentrationer den är direkt dödlig för människor på kort tid. Då det räcker med mycket låga koncentrationer så går det inte heller svårt att ventilera ut resterna så att koncentrationerna sjunkit till en nivå där man kan gå in i lokalerna igen. Man har använt HCN i en massa år som bekämpningsmedel mot ohyra, ja redan före kriget, på hotell t ex. Det kan handla om 20-60 min ventilation så kan man äntra en gaskammare igen utan större risker.
6. Att segraren alltid skriver historien är en mycket uttjatad skröna. Visst finns det viss sanning i det, men de senaste 100 åren så har ju media och annat sett till att i princip inget kan hållas hemligt mer än en kort period sen nystas sanningen i princip alltid fram på nåt sätt. I fallet med förintelseförnekarnas alla påståenden om att förintelsen skulle vara bluff så har de inte kunna få fram ett enda hållbart bevis för något av alla sina påståenden, på 70 år..... Samtidigt kan man styrka förintelsen med en massa samlade bevis av alla slag som även hållit i rättegångar i många länder.