2016-01-24, 22:25
  #1
Personbil och buss krockar varvid en person omkommer:

https://polisen.se/Ostergotland/Aktu...olycka-Kalmar/

http://24kalmar.se/2016/01/24/man-om...-trafikolycka/

http://www.barometern.se/kalmar/pers...buss-i-olycka/

I sista länken står det att polisen har en teori om varför detta hände men vill inte gå ut med den. Självmordspilot?
__________________
Senast redigerad av Pecka- 2016-01-24 kl. 22:35.
Citera
2016-01-25, 00:34
  #2
Medlem
Vem är mannen som omkom? ;(
Citera
2016-01-25, 00:59
  #3
Bannlyst
Nej inget självmord. Bilen hade för hög hastighet.

Fick bilder av en bekant och om bussen såg ut så här så vill jag inte ens veta hur bilen såg ut.

http://i67.tinypic.com/1zdlnja.jpg
http://i63.tinypic.com/11ayfs0.jpg
Citera
2016-01-25, 13:30
  #4
Medlem
tempeZZts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tveksam99
Nej inget självmord. Bilen hade för hög hastighet.

Fick bilder av en bekant och om bussen såg ut så här så vill jag inte ens veta hur bilen såg ut.

http://i67.tinypic.com/1zdlnja.jpg
http://i63.tinypic.com/11ayfs0.jpg

Att en bil har för hög hastighet motsäger ju inte att det skulle handla om självmord, snarare tvärtom.

Bilen syns för övrigt delvis här:

http://media.24files.se/24kalmar/upl.../01/olycka.jpg

Totalt demolerad är den i vart fall inte.
Citera
2016-01-25, 13:47
  #5
Medlem
Softis...s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tveksam99
Nej inget självmord. Bilen hade för hög hastighet.

Fick bilder av en bekant och om bussen såg ut så här så vill jag inte ens veta hur bilen såg ut.

http://i67.tinypic.com/1zdlnja.jpg
http://i63.tinypic.com/11ayfs0.jpg
Jag vet inget om denna olycka specifikt, så jag kan inte bedöma olycksorsak, men om en vill avsluta sitt liv genom att frontalkrocka med en buss, så är det väl då så att en försöker hålla en så hög fart som möjligt för att säkerställa att krockvåldet dödar en?
Citera
2016-01-25, 14:19
  #6
Medlem
bontes avatar
Självmord? Vet inte om jag tror det. Jag kör den vägen varje dag till Smedby och hastigheten är överlag mycket hög. Den kallas allmänt för flygrakan vad gäller slutdelen av vägen. Där det small är det kurvig väg vilket gör att man inte hinner få upp rätt hastighet NÄR du väl upptäcker bussen. Så det är mer troligt någon som kört för fort redan från början och kanske överraskats av väglag och att vägen svänger lite. Skulle det varit ett självmord så var det nog bara slumpen att det blev en buss. Det kunde lika gärna varit jag eller grannen som blivit måltavla/verktyg. Som sagt var, de flesta kör onödigt fort. I går såg jag en svart audi köra ca 70 km på Smedbyvägen som är 40. Och då var det mörkt. Många promenerar där. Det är fan ett under att ingen skolunge strukit med hittills. Det är oansvarigt att köra så fort. Polisen verkar ju helt döv för sånt. Det är fritt fram på vägarna att köra hur man vill. Chansen att möta en Polis är mindre än 1%.
Citera
2016-01-25, 16:58
  #7
Medlem
Markus li*dfo*s
Citera
2016-01-25, 18:10
  #8
Medlem
tempeZZts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dawa79
Markus li*dfo*s

Å fan! Hade gemensamma bekanta med honom.

Facebook:
https://facebook.com/markus.lindfors?fref=nf

Varför hade han utdelningsadress c/o till arbetet?
Citera
2016-01-26, 20:07
  #9
Medlem
Vet någon va det va för bil han körde blev nämligen ifatt körd av en metallic blå seat som tryckte mig i röven på Smedbyvägen in till stan 1.5 timme innan det smällde och hen körde om sen i ca 120 på 80 vägen efter Karlsrorondellen. Verkade som han tävlade med en silverfärgad Mercedes för båda gasade på så in i helvete på motorvägen och försvann jävligt snabbt. Körde själv först 80 sen 100 men såg inte röken av dem förrän Coop rondellen.
Det ser ju ut att va typ samma blå färg på den bilen som står på åkern.
Citera
2016-01-27, 17:06
  #10
Medlem
bontes avatar
Låter ju som samma snubbe. För det var en sån som stod på åkern. Och var det hastigheten som tog honom så hade han sig själv att skylla. Undrar när rättsväsendet ska vakna? Hela landet verkar vara på väg åt fel håll.

Med den kollisionen måste farten varit oerhört hög.
Citera
2016-01-28, 05:08
  #11
Medlem
Jasså de va en SEAT som stod på åkern?!? Ja de finns väl inte så många skrikblå seats som kör alldeles för fort en söndag till och från Smedby.

Ja den där svarta Audin har kört om mig på 40 vägen en gång. Bara sett den en gång dock. Han kör nog alltid i typ 70 där. Ta reg nr nästa gång kanske å tipsa snuten? De kommer jag göra.
Citera
2016-01-28, 10:35
  #12
Medlem
S-hund temporärs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2012IG
Vet någon va det va för bil han körde blev nämligen ifatt körd av en metallic blå seat som tryckte mig i röven ...

Underbart! En rövsniffare mindre, och man kan anta att han även skulle ha känt sig kränkt av att använda blinkers. Hade kräket bara inte blandat in de oskyldiga i bussen så hade det varit en riktig solskenshistoria. En frontalkrock med ovannämnda svarta Audi hade varit en önskedröm.

Darwin är obeveklig.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in