Citat:
Ursprungligen postat av
Herr Bökberg
Vad är skillnaden mellan rasism och hetsk mot folkgrupp på en scen inför minst 20 åhörare ur en juridisk mening?
Det har jag ingen aning om, är inte alls insatt i juridik.
Citat:
Jag skulle vilja höra ett exempel på ett skämt som är lite ignorantare än hans kollegor skulle vilja eller förmå frambringa
Orkar inte leta upp något särskilt exempel, men kolla på hans specials som finns på youtube så kanske du förstår vad jag menar. Jag menade inte ignorant som i dumt eller dåligt utan mer som i att det innehåller främlingsfientliga eller islamofobiska teman. Och han framstår inte som rasist heller, det är inte så jag menar. Men jag kan tänka mig att vissa människor som har väldigt nära till kränkthet blir upprörda, även om det så klart är rätt så genomgående bland komiker idag. Annars så tror jag att det där med att han blev inbokad på 3 av 155 ställen låter värre än vad det egentligen är, det kan ju hända att många av ställena inte ville boka en komiker från första början eller inte ville boka av andra skäl, en mindre kontroversiell komiker kanske skulle fått fem eller tio bokningar eller något i den storleksordningen.
Citat:
P.S Du spår att Claes Malmbergs dagar är räknade inom 2 månader!
Spår och spår, han har inte synts till över huvud taget på över fyra månader så är rätt säker på att han gått hädan nu under sommaren eller hösten.