Citat:
Ursprungligen postat av
TakeYouOnACruise
Det verkar vara roligt också på frivården, lite som på en fritidsgård.
Så Catrins frivårdare gråter och skrattar ihop med sin övervakare, låter jävligt professionellt. Han/hon läser väl det, så det måste stämma?
Kanske läser han/hon på flashback med (Mer troligt?)
ett annat citat från hennes blogg, samma slags MO hon alltid använder sig av.
Minns ni Chefen Stureplan? Tarzan W?

Jag blev fri från min övervakning i juni i år och jag kan garantera att det inte är någonting roligt. Har man en frivådsinspektör som är professionell så tar den tag i det problemet som gjorde att dennes klient hamnade där i första taget. Min frivårdsinspektör förstod ganska snabbt att jag inte alls "hörde hemma" där och att jag hade en låg risk att hamna i kriminalitet igen. Så mina möten var ganska avslappnade och vi snackade mest om mitt liv och min sjukdom och hur det påverkar mitt vardagliga liv.
I Catrins fall kan jag tänka mig att deras möten inte alls är speciellt avslappnade, utan jag tror hon förminskar hennes kontakt med Frivården till den grad att det blir för henne som att ta en fika med en god vän. Hon är en återfallsförbrytare av rang och det tar inte Frivården med silkesvantar i. Utan det är KBT-sessions varje gång och jag tror hon personligen avskyr det stället lika mycket som jag gjorde det. Man sitter definitivt inte och skrattar eller gråter tillsammans. Mötena är väldigt neutrala.