Citat:
Ursprungligen postat av
towb
Om han nu tagit livet av sig efter att ha... ehm, haft ett hårdhänt möte med polisen, så känns han väl inte speciellt stabil och trovärdig som källa. Inte för att han skrev så detaljerat om det ändå.
Han påstår att han fick stryk, om han inte säger det rätt ut så verkar han i alla fall mena att det var helt oprovocerat. Enligt polisen ska han ha varit berusad och bankat på någon grannes dörr? På twitter skriver han att han är "vit, rik och inte någon nigger", typ. Om han hade den attityden mot polisen redan från början kan man ju förstå att det blev stökigt.
Oklart om han verkligen haft den attityden
innan han hade sitt möte med polisen. Tweeten om "vit, rik och inte nigger" tolkade jag som en känga till etablissemanget som struntar i polisbrutalitet så länge den bara drabbar fattiga svarta (vilka verkar vara de huvudsakliga offren).
Jag undrar varför han var hos grannen och stökade från början.