Citat:
Ursprungligen postat av
Jills
Oki, det låter som en bra plan!
Vanligt socker eller sockerlag, vad är egentligen bäst?
Spelar egentligen ingen större roll för detta syfte. Enda praktiska skillnaden är att med socker har du inte möjlighet att hälla på mera efter att du haft i läsken eftersom du inte kommer kunna lösa upp det och samtidigt ha kvar någon kolsyra. Men jag tror som sagt att risken för att du skulle behöva ha mera socker är minimal med det vinet och all den läsken.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jills
Okej, nu är jag medveten om att jag kanske går helt bananas, men jag tycker att bålen ser lite trist ut, och funderar på att slänga i antingen lite björnbär eller lingon. Inte för smakens skull utan mer för utseendet.
Galen idé?
Jag tror du ska hålla det enkelt, det blir nog bäst så. Måste du absolut ha i någon typ av frukt eller bär så ta några nävar frysta blåbär. Sen kan du välja om du vill muddla dem med limen och myntan för att få en genomgående blå bål (spill i lite blå curaçau för att förstärka det intrycket ytterligare), eller låta dem vara hela och färga av sig litegrann. Blåbärsmojito funkar. Jag är principiellt emot att ha i skit som lingon bara för syns skull. Har det inget att tillföra smakmässigt så har det ingenting där att göra.