• 1
  • 2
2015-12-28, 23:32
  #1
Medlem
Har kmpat med ekonomin i ett drygt halvr nu. I brjan kontaktade jag alla som jag inte kunde betala och bad om uppskov respektive avbetalningsplan. Jag slde klder, smycken och mbler p Tradera, men det rckte inte lngt. Jag lnade av slkten och skar ned p allt och ger nu lngre inget alls som gr att slja. Min strm r avstngd och jag r tre mnader efter med hyran. Har inget kvar p kontot och tre veckor till sjukersttningen kommer. Nu har jag uttmt alla mjligheter till lsning och inser att jag r vid vgs nde. Jag har inte rtt till ekonomiskt bistnd och har ingen som kan hjlpa mig. Har verkligen vnt p varje sten. Hoppet ute.
Citera
2015-12-28, 23:35
  #2
Medlem
Varfr har du inte rtt till ekonomiskt bistnd? Jag antar att du har skt och ftt avslag?
Citera
2015-12-28, 23:48
  #3
Medlem
frozendragons avatar
Frutsatt att du inte har verdrivet hg hyra kan du f den betald av sos samt samt f pengar till mat, el och klder och andra ndvndigheter. Hur har du hamnat i denna situation om du skriver det, kanske vi kan hjlpa dig med tips.
Citera
2015-12-28, 23:48
  #4
Medlem
Hur gick det hr till?
Citera
2015-12-29, 00:04
  #5
Medlem
Om du inte ger din bostad har du enligt svensk lag rtt till socialbidrag s du kan leva ver existensminimum.

Du mste betala hyra och mat frst och frdela resten r av pengarna klokt, fr har du betalt rkningar istllet fr mat r du illa ute. Ring sos och be att f tala med en rdgivare eller en bank fungerar lika bra.
Citera
2015-12-29, 06:36
  #6
Medlem
Tack fr svar!
Har inte skt ekonomiskt bistnd. Eftersom jag har sjukersttning och den ligger precis ver existensminimum, kan jag inte se att jag skulle ha rtt till hjlp.
Mitt problem r komplext. Har skuldsanering och ett drygt r kvar p den. Det har varit tufft att leva p den nivn. Tog mot bttre vetande smsln i brjan av ret och kom efter med rkningarna.
Jag har snurrat runt i en nedtgende spiral och tappat kontrollen.
P ngot stt, tror jag inte att jag sjlv frstr ens vad som hnder.
Har spelat onlinecasino i desperation.
Min sjukdom har inslag av suiciditet. Tror egentligen inte p en fortsttning, eller att jag har rtt till den.
Skms fr mycket fr att bertta fr ngon p annat stt n detta.
r medveten om att det hela r sjlvfrvllat och att jag fr skylla mig sjlv.
Citera
2015-12-29, 07:48
  #7
Medlem
Trkigt nog finns det ju inget ngon annan kan gra fr att hjlpa dig heller i den hr situationen.
Nr du tog sms-ln, kollade de inte att du var hos fogden eller brydde de sig inte?
__________________
Senast redigerad av intemittnamn 2015-12-29 kl. 08:34.
Citera
2015-12-29, 08:05
  #8
Medlem
sajebiss avatar
Nu vet jag iofs inte hur stor lgenhet du har eller var du bor men att hyra ut ett rum kan - dr jag bor iaf - ge mellan 2-3000 extra i mnaden.
Citera
2015-12-29, 09:10
  #9
Medlem
Har en hyrestva.
Citera
2015-12-29, 09:10
  #10
Medlem
S, jag har inget hopp...
Citera
2015-12-29, 09:17
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sheheradzade
S, jag har inget hopp...
Din ekonomi gr knappast att laga men det innebr ju inte att livet r slut. Ring soc och bertta om din situation.
Citera
2015-12-29, 11:12
  #12
Medlem
OldFashioneds avatar
Ltt att vara efterklok, men hyran betalar man frst, sen tar man det andra. Hur stora skulder har du till slkten?

Kontakta kommunens socialhandlggare och be om hjlp.

Edit: sen r det dags att terg i arbete. Sluta upp med sjukskrivningarna.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in