http://www.helahalsingland.se/blalju...for-misshandel
Citat:
På en av Hudiksvalls kommuns julfester i fjol blev en man inlurad i ett omklädningsrum och misshandlad. Nu döms en man i 35-årsåldern för misshandeln. En annan man, som är i 50-årsåldern, frias däremot från misstanken om olaga hot.
[...]
Målsäganden blev sedan inlurad i ett omklädningsrum där han blev fasthållen av flera personer. Mannen i 50-årsåldern ska då ha dödshotat honom och slagit honom i ansiktet. Målsäganden tuppade av och vaknade av att han blev sparkad mot huvudet och kroppen.
[...]
Hudiksvalls tingsrätt bedömer att det är styrkt att mannen i 35-årsåldern har slagit målsäganden. Därför döms han för misshandel. Påföljden blir villkorlig dom med 50 timmars samhällstjänst.
Han ska även betala skadestånd på drygt 11000 kronor till målsäganden.
http://www.helahalsingland.se/halsin...munens-lokaler
Citat:
En person hölls fast, misshandlades och dödshotades av flera kollegor under en av kommunens julfester förra året. Nu inrättas ett alkoholförbud för alla medarbetare.
En kommunal julfest 2015 slutade med att en medarbetare misshandlades av några kollegor. Denne ska ha i ett avskilt rum ha hållits fast av flera personer, slagits, sparkats och dödshotats enligt polisanmälan. Utredning om misshandel pågår.