Läsa på och läsa på... det är mycket jag behöver läsa på. Det gäller flertalet människor. Men vist jag ska läsa på om Wittgensteins språkspel och/eller motståndslagen. Jag kan dock inte lova att jag förstår allt... alla gör inte samma tolkning av ett påstående eller dylikt. Är inte det relativt?
"Vad folk kommer överens om är inte speciellt relevant. Vad som är relevant är om påståendet har korrespondens med verkligheten och är koherent med andra påståenden."
När jag skriver "vad folk kommer överens om" menar jag inte att alla sätter sig och diskuterar vad som är sant eller falskt. Utan det handlar om ett system med återkoppling. Som ett komplext adaptivt system:
Komplext adaptivt system enligt wiki: (They are complex in that they are dynamic networks of interactions, and their relationships are not aggregations of the individual static entities. They are adaptive in that the individual and collective behavior mutate and self-organize corresponding to the change-initiating micro-event or collection of events)
Vad som är relevant är om påståendet har korrespondens med verkligheten och är koherent med andra påståenden."
När det gäller denna mening håller jag med dig. Ett påstående är "sant" och endast sant om det överensstämmer med verkligheten. Men vad är verklighet? Jag tycker om empiri, verkligheten är det samma som observation. Om flertalet säger sig ha observerat en händelse eller sak så blir det koherent
men det behöver inte betyda att alla tycker samma sak. Sanningen är relativ och finns det ingen observatör så vet vi inte vad som händer. Det är som Schrödingers katt:
https://en.wikipedia.org/wiki/Schr%C3%B6dinger%27s_cat
Verkligheten är obestämd om den inte observeras.
"Gällande språkspel: i exempelvis en islamsk kontext är det rationellt att tro på Allahs existens. Den som inte tror på Allahs existens är irrationell. Det är alltså kontexten som skapar normer som rationaliteten grundar sig på. Huruvida det är objektivt sant att Allah existerar är en annan fråga."
Exakt vad jag menar... eller jag kanske missförstår dig. Kontexten skapar normer och kontexten är relativ. Jag kan inte separera objektiv sanning och tolkning av sanning.