Citat:
Ursprungligen postat av
vicjoh
Intressant företag - men vad baserar du på ökningen? Resultatet ser inte jättebra ut (även om utdelningen till kunder varit större).
Allt gott
En förenklad förklaring :
Nya bolags sk "förluster" är egentligen inte samma typ av förlust som tex om volvo skulle gå back och ha osålda bilar som står och rostar.
Denna "förlust" är egentligen bara en väldigt bra marknadsföring, och i långa loppet så vinner huset jämt.
Med andra ord: Pga denna höga vinst som playhippo delat ut, så kommer många noobs att sälja aktier och vi smarta människor köper. Sen senare vid nästa kvartalsredovisning så sitter vi och nickar och säger, vad vare vi sa. Noobsen får en chock och köper när den har åkt upp , och tror att dom är smarta.
Men jag har redan sätt i mitt sinne exakt hur det kommer bli.
Vänta och se.
Kursen 0.6 minst innan julafton . och över 1.0 innan första kvartalsredovisning 2016. Sen skjuter den uppåt.
Ni kommer få se allihop, sanna mina ord