En man beväpnad med två knivar rånade på söndagseftermiddagen Netto på Sjöbo.
Strax före halv fyra på söndagseftermiddagen tvingade sig en man till sig dagskassan på livsmedelsbutiken Netto på Sjöbo. Mannen var maskerad och hade två knivar med sig.
– Han var maskerad med en slags bandana, säger Ulf Andersson, inre befäl på Boråspolisen.
Undrar hur han fick med sig något byte om han hade en kniv i varje hand.
Verkar vara som Borås på något sätt toppar brottsstatistiken, det verkar vara det ena efter det andra nästan dagligen.
Mörkertalet måste ju vara enormt.
Undrar hur han fick med sig något byte om han hade en kniv i varje hand.
Verkar vara som Borås på något sätt toppar brottsstatistiken, det verkar vara det ena efter det andra nästan dagligen.
Mörkertalet måste ju vara enormt.
Han kanske hade båda knivarna i samma hand? Ja utvecklingen i borås är skrämmande, man blir inte ens förvånad längre.
Strax före halv fyra på söndagseftermiddagen tvingade en yngling till sig dagskassan i livsmedelsbutiken Netto på Sjöbo. Han var maskerad och hade två knivar med sig. Ingen person ska ha skadats fysiskt i samband med rånet.
Personen blev utsatt för ett brott för egen del och då framkom det som gjorde att vi fattade misstankar, mer kan jag inte säga, säger Ulf Anderss*n, inre befäl på Boråspolisen.
Senare på kvällen framkom det att personen var under 15 år, och därmed inte straffmyndig. Han är överlämnad till sociala myndigheter.
det där med att han blev utsatt för ett brott för egen del är ju intressant, blev han tvingad att råna tro?
"Överlämnad till sociala myndigheter" är väl en omskrivning av att han helt enkelt är släppt och har fått en tid bokad åt sig hos en handläggande socialsekreterare?
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!