2015-11-24, 12:18
  #1
Medlem
Monsens avatar
I Oslo-området har det skjedd mange overfallsvoldtekter og andre overgrep fra 2004 frem til nå, og som har vært uoppklart. Dette skapte frykt i Oslo og omegn. I en avisartikkel fra 2014 opsummeres saken slik (før han ble pågrepet):
Serieovergrepssaken som startet i 2004 er ennå ikke oppklart. Disse sakene er overtatt av Kripos - fordi overgrepene fant sted i flere politidistrikt, sier Lena Reif som leder seksjonen for seksuallovbrudd i Kripos. Kripos har følgende oppfordring til publikum:

- Dersom yngre jenter har opplevd å bli kontaktet av en norsktalende mann med nordisk utseende med forespørsel om å ta bilder, eller noen har observert en person med kamera og stativ som passer til beskrivelsen, ber vi om at de tar kontakt.

Serieovergrepssaken startet i 2004, og DNA fra den ukjente gjerningsmannen er ikke registrert i politiets DNA-arkiv. Kripos frykter at han står bak flere overgrep enn de tre han har etterlatt seg DNA i - og at han vil begå nye. Selv etter ti års resultatløs jakt er etterforskningen høyt prioritert. Blant annet har flere hundre menn i områdene hvor overgrepene fant sted blitt bedt om å avlegge DNA-prøve.

- Ikke minst av frykt for at han skal begå nye overgrep har vi brukt og bruker fremdeles store ressurser på denne saken. Vi har sendt ut en fantomtegning av gjerningsmannen, og vi har og har hatt gående et omfattende DNA-prosjekt. Vi har kartlagt mulige områder og bedt tidligere moduskandidater og en rekke andre menn i en viss aldersgruppe avgi referanseprøver. Det er en utfordrende og krevende metode i en by som Oslo, men nødvendig å gjennomføre, sier Lena Reif.

I den eldste saken fra 2004 blottet gjerningsmannen seg og onanerte foran unge jenter som badet i Ulsrudvannet i Østmarka i Oslo. Takket være jentenes årvåkenhet fikk politiet sikret sædrester og biologiske spor der mannen hadde stått. DNA-profilen var den gang helt ukjent for politiet.

Fire år seinere, 21. september 2008, ble ei seks år gammel jente oppsøkt av en fremmed mann, bedt om å kle seg naken og voldtatt i en hage på Skjetten på Romerike. Overgriperen bar med seg kamera og kamerastativ og tok bilder av jenta.

DNA fra sæd i Skjetten-saken ga treff på den fire år gamle DNA-profilen til den onanerende blotteren i Østmarka. Etterforskerne fryktet at gjerningsmannen ikke ville stoppe overgrepene, og begynte i all hemmelighet å kartlegge moduskandidater. Nesten 300 menn havnet i politiets søkelys på grunn av bosted, forhistorie med seksuelle avvik og tips, men ingen av dem som frivillig avga DNA-prøver passet.

Så natt til lørdag 8. oktober 2011 ble ei 18 år gammel jente overfalt, dratt inn i et skogholt og voldtatt i Hellerudveien på Oppsal. 18-åringen ga en detaljert beskrivelse av gjerningsmannen: Han snakket oslodialekt, hadde nordisk utseende, blå øyne, gule tenner, mørkt blondt hår, høye viker i hårfestet, halvskjegg, er vel 175 cm høy og mellom 30 og 35 år gammel.

- Han virket påfallende uanfektet. Det virket som han hadde gjort det før, sa jenta til politiet.

Voldtektsmannens DNA-profil er identisk med de to andre overgrepene fra 2004 og 2008.

- DNA-prøver av ikke mistenkte personer er basert på frivillighet. I denne saken har flere reservert seg. Det vanskeliggjør arbeidet med å identifisere ham. Det er etter ti år ikke noe som knytter ham til andre saker, sier Lena Reif.

Både åsted, framgangsmåte og ofrenes alder varierer så mye at det har vært vanskelig å etablere et «modus» og å lage en profil av gjerningsmannen. Politiet utelukker heller ikke at han har forandret utseende og advarer mot å stole blindt på fantomtegningen.
Men så, i oktober 2014, ble han endelig pågrepet i hjemmet sitt: http://www.vg.no/nyheter/innenriks/k...ld/a/23314916/

I juli 2015 kom tiltalen. Flere jenter skal ha kjempet seg løs fra serieovergriperens klør ved å sparke, dytte og rope på hjelp. Det går frem av tiltalen familiefaren i 40-årene fikk forkynt i Oslo fengsel denne uken. Han er tiltalt for voldtekter og flere grove seksuelle overgrep. Ofrene er i alderen 0–18 år. Tre av de fornærmede jentene i tiltalen klarte å rømme fra serieovergriperen etter at de skal ha blitt lurt og overfalt: http://www.vg.no/nyheter/innenriks/k...er/a/23486189/

I dag har rettssaken startet, og vi kan i dagens Dagbladet lese at fruen til serieovergriperen i 40-årene støtter sin mann: http://www.dagbladet.no/2015/11/24/nyheter/innenriks/overgrep/overgrep_mot_barn/serieovergriper/42086765/ .

For oss som ikke har vært involvert i saker som dette, fremstår det som helt utrolig, og vi vil gjerne dømme ikke bare overgriperen, men også hans kone. Vi forstår det bare ikke. Men hva kan være årsaken til at fruene gjør dette?

Dette paret har vært gift et antall år og har barn sammen. Han har tilsynelatende fremstått som en helt vanlig mann i full jobb og vært svært aktiv i idrettsmiljøet der han bor. Kona sier han har vært en snill familiefar: http://www.vg.no/nyheter/innenriks/k...ar/a/23315257/. Dette kan sikkert ha å gjøre med reaksjonen til kona som vi leser om i dag?

Mitt spørsmål er: hvilke mekanismer spiller inn i saker som dette hvor overgriperens kone støtter mannen sin gjennom rettssaken og etterpå? I Norge har vi fra tidligere den mye omtalte Øygaarden-saken, hvor fruen støttet og fortsatt støtter sin mann, selv etter dommen.
__________________
Senast redigerad av Monsen 2015-11-24 kl. 12:23.
Citera
2015-11-24, 12:26
  #2
Medlem
Bollregs avatar
Märklig kvinna. Mannen har erkänt flera av sakerna, bla våldtäkt på en 7-årig flicka och att han har förgripit sig på en häst men ändå så står hon vid sin man. Jag hade förstått om hon trodde mannen var oskyldig men så är ju inte fallet.

Anledningen är väl samma som att vissa kvinnor söker förhållande med mördare som sitter i fängelse. Ju mer omtalade mord desto bättre tycks det vara. Svaret är helt enkelt att vissa människor är idioter.
__________________
Senast redigerad av Bollreg 2015-11-24 kl. 12:29.
Citera
2015-11-24, 14:46
  #3
Medlem
Och det är ju inte förvånande att det fråga om en utlänning (Norrman)
Citera
2015-11-24, 15:17
  #4
Medlem
Monsens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bollreg
Märklig kvinna. Mannen har erkänt flera av sakerna, bla våldtäkt på en 7-årig flicka och att han har förgripit sig på en häst men ändå så står hon vid sin man. Jag hade förstått om hon trodde mannen var oskyldig men så är ju inte fallet.

Anledningen är väl samma som att vissa kvinnor söker förhållande med mördare som sitter i fängelse. Ju mer omtalade mord desto bättre tycks det vara. Svaret är helt enkelt att vissa människor är idioter.

Ja det er merkelig. I den andre saken i Norge, Øygaarden-saken, trodde kona at han var uskyldig (noe han ikke var). I denne saken er det som du sa ikke sånn. Han har tilstått deler av det han er anklaget for. Kanskje er hun et usedvanlig forståelsesfult menneske som ser på pedofile som syke, og at de derfor skal få støtte og adekvat psykologisk behandling?

Men samtidig ser vi her at han har begått overgrep mot spedbarn. Hvilke spedbarn kan han ha hatt tilgang til? Bare sine egne barn ... ? Da er det i såfall veldig uforståelig at kona støtter ham ... http://www.vg.no/nyheter/innenriks/k...en/a/23566862/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in