• 1
  • 2
2015-11-16, 19:59
  #13
Medlem
BaalZeBubs avatar
Sanning är en egenskap som utsagor kan ha. Universum består, så vitt vi vet, inte av utsagor. Så vi kan avfärda att universum skulle innehålla några sanningar.

När det gäller människor så har de en fantastisk förmåga att skapa lokala sanningar, som bygger på en viss ideologi, ett visst perspektiv, en viss tolkning med mera, och som strider mot andra sanningar. I detta motsägelsefulla system får man likt Hegel, taoister, gamla dialektiker och dylika, se sanningen, inte i det enskilda perspektivet, utan i rörelsen mellan olika motsägelser, motsättningar och motsatser. Exempelvis föreställer sig människor att det finns en sanning i 'vänster', eller i 'höger', men den kan bara anas i terrorbalansen mellan dessa två.
Citera
2015-11-17, 14:22
  #14
Medlem
kp1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nakkvarr
Observera dock att en sanning även kan vara av negativ natur (vi kan, t.ex. aldrig samtidigt fastställa en partikels exakta läge och rörelsemängd).
Nu tar du dock en av tolkningarna av kvantfysiken som sanning. I bohmian mechanics så kan du göra exakt det du påstår att man inte kan. Och ja, bohmian mekaniks samma resultat som schrödingers ekvation.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in