Citat:
Ursprungligen postat av
Upplyften
Känns som att du helt missat att alla tre nämnda bostadsområden är mycket olika . I Kortedala finns allt från pre-miljonprogram ( välbyggda ,välskötta låghus från 50-talet) till fristående lugna villakvarter och parhus såväl som naturligtvis punkthusområden från allt mellan 1950-tal till 2010 talet. Kortedala är väldig diversifierat jämfört med 70-tals betonggetton som Angered och Bersjön.
Angered och Bergsjön är typiska miljonprogramområden (sovstäder) , byggt med prefabricerade plattor som limmats ihop för att så snabbt som möjligt skapa tak över huvudet för alla inflyttade arbetare under 60-70 talet.
Min röst lägger jag på Angered/Hammarkullen/Hjällbo - tre områden som hör ihop och där man verkligen kan tala om en nästan 100% arabisk/nordafrikansk enklav med snart hotande klanstyre av olika slag. Tur att det ligger en mil från Gbg centrum
Nejdå, jag har inte missat, men jag nämnde att jag tittade på hyresområden så jag inkluderar inte villaområdena. Finns ju villor även i Hammarkullen även om de ligger så nära torget att de påverkas. Men till exempel Linnarhult är ju också Angered även om det inte har de problem man ser i hyresområdena.
I alla fall kollade jag runt som hastigast genom att köra bil, så min undersökning är inte helt vetenskaplig, men jag har tittat från västra delen runt Dagjämningsgatan, upp över Kortedala torg och upp mot Aprilgatan. Samtliga dessa delar är låghus och tillhör väl inte det värsta, men mitt intryck var att de är oattraktiva med mycket skräp och folk som drar runt.
Sedan när jag kollar på ett område så intresserar jag mig inte så mycket för varför det ser ut som det gör utan jag tittar på läget nu.