Citat:
Ursprungligen postat av
fornhojden
Vad tycks om denna bil?
Någon som har en sån eller vet nåt om den?
Vad skall man kolla extra noga på?
Prismässigt så verkar den vara relativt billig tycker jag
http://www.blocket.se/uppsala/BMW_32....htm?ca=11&w=3
Tack
Hej,
Jag har haft en sån, fast en 330i, för en hel massa år sedan.
Bilen du länkar till är från 2007. Sent 2008 kom en ny facelift på karossen.
Den är väldigt klent utrustad och har inte ens rattreglage - alltså du kan inte byta låtar, höja sänka osv osv från ratten. Den har businessljudpaketet = skramligt och burkigt. Ingen navigation.
De "fräcka" fälgarna följer inte med. Bra, för dom var ändå fula.
Exteriört har du m-paket vilket höjer bilen som fan. Bra!
Motorn och automatlådan är båda bra och skottsäkra. Motorn heter N52 (har jag för mig...) och har väl förvisso haft sina fel och brister men de flesta borde vara åtgärdade nu.
Inga egentliga svagheter. Det är bra och beprövade bilar. Du kan räkna runt 0,9 i förbrukning. Klen motor och automat driver på soppatörsten. Kör och känn efter. Lyssna efter konstiga ljud i växellåda, motor och chassi. E90 har haft problem med bussningar i framvagnen från krängningshämmaren som låter när det blir blött. Inget att göra åt egentligen, det blir inte bättre. Och inte sämre heller för den delen
Kolla bromsar. Automat äter bromsar. Kolla däcken. Var noga med så att inga varningslampor lyser.
Det var väl typ det....
Och du kan pruta ner den 10 lax enkelt. ENKELT. Skulle inte köpa denna för över 100 egentligen.