• 1
  • 2
2015-10-27, 10:30
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pupppr
Jag har också haft inställningen att vänta med förhållanden tills att jag mår lite bättre. Risken är ju då att man aldrig kommer känna sig redo för ett förhållande om man som jag är kroniskt deprimerad.

Jag har i alla fall för närvarande ett förhållande. Det blir jobbigt de gånger jag märker att min partner inte förstår alls hur lite jag orkar, eller hur ointresserad jag är av saker, och att jag behöver mycket egentid för att återhämta mig. Trots allt har jag ändå en väldigt snäll och omhändertagande partner som stöttar mycket, men jag har inte så mycket att ge tillbaka. Sexlust är till exempel obefintlig, och närhet kan bli jobbig. Å andra sidan har vi det positiva med att ha någon att prata och umgås med, att dela saker med. Man kan gå ut och göra saker tillsammans och slipper känna sig som världens ensammaste. Det kan lyfta en lite för stunden åtminstone.

Exakt, jag är liksom 30+ nu. Ska jag vänta med ett förhållande tills jag är 65? Det blir ju en nedåtgående spiral om man aldrig träffar någon. Är du tjej eller kille?
Citera
2015-10-27, 12:33
  #14
Medlem
Personligen går jag inte in i ett förhållande just nu för att jag inte vill bli en klängig jävel som inte kan vara lycklig på egen hand..dessutom tror jag inte att jag orkar lära känna en ny människa. Och allt jag letar efter i en partner är ju precis det jag inte kan leverera själv för stunden, därför blir det svårt när jag kommer med mina obefintliga intressen och noll sexlust..

Men för dem som inte tänker som mig så är ju ett förhållande och kärlek helt rätt väg att gå för att känna lycka och undvika ensamheten.
Själv försöker jag jobba mer på att ta tillvara på mina vänner och behålla dem. Mindre kravlösa förhållanden alltså
Citera
2015-10-27, 12:55
  #15
Medlem
Hur går din tankegång att hitta en kvinna (eller man) när du själv inte mår bra?
__________________
Senast redigerad av Ritinkin 2015-10-27 kl. 12:59.
Citera
2015-10-27, 18:56
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ritinkin
Hur går din tankegång att hitta en kvinna (eller man) när du själv inte mår bra?

Menar du hur jag ska gå tillväga rent praktiskt eller menar du hur jag tänker att det ska få mig att må bättre?
Citera
2015-10-27, 20:10
  #17
Medlem
Skaffa en hund!
Citera
2015-10-27, 20:48
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fadingaway
Menar du hur jag ska gå tillväga rent praktiskt eller menar du hur jag tänker att det ska få mig att må bättre?
Både och.
Citera
2015-11-02, 21:42
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ritinkin
Hur går din tankegång att hitta en kvinna (eller man) när du själv inte mår bra?

Ursäkta för sent svar. Har varit lite upptagen dels med skolan och dels med att vara deppig .

Alltså visst, det kanske är svårare. Jag är väl inte mitt charmigaste jag just nu . Å andra sidan kan jag känna att jag är mer mitt äkta jag på något sätt nu än när jag går runt och flinar på krogen och försöker att verka spännande och sexig. Det är ju inte som att jag inte är talbar, och jag kan le och skämta nu också i mitt deprimerade tillstånd även om jag är lite dämpad och inåtvänd.

Jag tänker att det skulle få mig att må bättre av att känna bekräftelse av en kvinna. Dels bara den sexuella delen, det skulle betyda mycket. Jag skulle känna mig mer som en man, nu känner jag mig mer som ett barn. Men framför allt att känna att hon tycker om mig för den jag är som person. Vore trevligt att få uppleva det någon gång. Och att jag tycker om henne såklart.

Är det så konstigt? Som det är nu så känner jag mig nästan osynlig, som en vandrande vålnad. Om en kvinna skulle ge mig bekräftelse så är jag nästan övertygad om att mina konturer skulle bli tydligare och jag skulle komma tillbaka in i verkligheten mer. Jag tror att det skulle bli en positiv spiral, istället som nu, en negativ.
Citera
2015-11-02, 22:14
  #20
Medlem
lightvorcer1s avatar
Om du inte vill projicera på en tänkt framtida tjej kan denna video vara till hjälp:

"A MUST SEE!!! A Most Important Video on Enlightenment – for anyone and everyone!", Youtube med Mooji
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in