Citat:
Ursprungligen postat av
Fadingaway
Hej
Jag tänkte fråga er som blivit tillsammans med någon när ni varit deppiga eller som blivit deppiga medan ni varit tillsammans med någon. Eller ni som har en partner som är deprimerad?
Hur fungerar det?
Jag hade länge inställningen att jag skulle vänta tills jag löst mina problem för att inte projicera det på partnern men har insett att i så fall får jag vänta med förhållande tills jag ligger i graven.
Kanske är det rentav bara en tjej jag behöver för att saker och ting ska falla på plats.
Vet du varför du är deprimerad då?
Att svara på frågeställningen är nästintill omöjligt då varje depression har sina egna premisser. Varje person tänker annorlunda och således är lösningen olika för varje person.
Hur din depression artar sig påverkar. Man kan ju bara anta att en eventuell partner vill göra saker tillsammans, antagligen utanför hemmet, osv..
Är du deprimerad så kan det vara så att man inte vill göra saker, då har man ett problem som antagligen kommer bräcka förhållandet i längden.
Jag har varit deprimerad från och till väldigt länge och under lång tid trodde jag även att en ev. flickvän och därtill förhållande skulle göra att det skulle kännas mycket bättre. Visst det kändes lite bättre när det väl varade, men det löste ingenting för mig i längden då jag fortfarande är deprimerad.
Är nog svårt att hitta någon som skulle orka med och förstå sig på en rejäl depression som inte beror på mindre viktiga problem.
Det är viktigt att vara öppen och ärlig med sina problem om man ska försöka sig på något förhållande, men det kan vara lättare sagt än gjort.