Hela den här diskussionen är ju givetvis mycket lättare att hantera utifall den inte vore så teoretisk med många (lika) troliga konsekvenser. Till exempel har TS inte berättat VAR han/hon bor (så att man skulle kunna få ett hum om hur bostadsmarknaden ser ut där), vilken bank TS har och hur den relationen ser ut (har TS t.ex. lån hos Nordea är det inte säkert att man HAR en personlig bankkontakt). Ålder på TS (och sambo) spelar förstås också in (för att kunna avgöra om det är rimligt att TS någonsin jobbar igen) etc. etc. etc.
Sedan blir det ju _väldigt_ hypotetiskt så länge man ju inte HAR värderat sin lägenhet och HAR tagit kontakt med vare sig sin bank eller något låneinstitut.
Det kan emellertid bli lite bökigt med mer lån med bostaden som säkerhet, just nu - kapitaltäckningskraven på bankerna gör att det nu - precis när i princip samtliga banker har gått under budget såhär långt i år - det antingen A) måste till högre vinster hos bankerna eller B) man lånar ut mindre pengar, eller C) att bankerna börjar kräva att man amorterar på sina lån.
http://cornucopia.cornubot.se/2015/1...a-behover.html
Sedan känns det rent instinktivt som att man - i det fall man har tagit dåliga, kortfristiga lån - kanske inte ska försöka betala tillbaka dem medelst nya lån? I vart fall om man inte först gör klart att man inte tänker fortsätta att ta fler kortfristiga dåliga lån med hög ränta?