Citat:
Ursprungligen postat av
Totius
När de offentliga verksamheterna systematiskt underlåter eller misslyckas med att lösa problem som uppträder kommer verksamheterna förr eller senare att haverera, när tillräckligt många problem har ackumulerats. Det är en grundläggande självklarhet. Ett axiom.
Det är ett nonsens-axiom. Det betyder ingenting. Hur avgör du när något "havererat" eller inte? Det finns inget sätt att göra den bedömningen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Totius
Försummelse, underlåtenhet, åsidosättande och så vidare av vad som gäller för uppgiften är dessutom straffbart i många fall. Problemet är att de instanser som ska säkerställa att allt går rätt till är en del av det dysfunktionella svenska systemet. Ett ständigt Moment 22.
Det här med att det finns en massa folk som medvetet och med det som syfte underlåter att göra saker är en fantasi från ditt håll.
Det förekommer helt enkelt inte.
Ironiskt hur du citerar Engellau som klagar på byråkratin medan du är byråkratins främste försvarare. Om byråkratin inte funkar jättebra så är det absolut inget fel på byråkratin, enligt dig. I stället är det sabotörer som "underlåter". Och de gör allt detta utan någon som helst anledning!
Så lät det i Sovjet också.