Citat:
Ursprungligen postat av
Naranbaatarkhan
Redan på 70-talet började man skita i viss typ av brottslighet bland utlänningarna. Assyrier/syrianer och kurder har tillåtits lösa interna konflikter ostört, i viss mån. Till och med mord har man ibland inte ägnat nåt större intresse.
Anledningen till slappheten hos rättsvårdande myndigheter är så klart politisk. En naiv politik byggd bland annat på det felaktiga antagandet att allt snart skulle bli bra, eftersom alla utlänningar efter viss tid i Sverige obeveklingen och ödesbestämt måste släppa fram sin inneboende svensk.
Grunden till dagens situation lades alltså redan då på 70-talet. Vissa ifrågasatte redan då, men de omgavs med total tystnad och spelat oförstående.
I övrigt ser jag i min spåkula att staten inte kommer att klara av att reda ut det hela. Sverige är en pajascirkus och det kommer att bli värre.
Så är det hos många "troende". En förhoppning om att allt plötsligt ska lösa sig av sig självt. På ett sätt som aldrig funnits tidigare. Därför att ingen vågar nämna eller vill förstå grundproblemet, så man fortsätter att släcka bränder, hoppa mellan zoner och kategorier för att dölja kollapsen, man pratar i fina ord för att man tror att det ingjuter magi i människor.
Att alla vill bli svenskar är faktiskt en riktigt narcissistisk tanke. Men samtidigt som man rackar ner på allting svenskt, som om invandraren kan bli svensk ändå genom det självklart inneboende i honom. Grundkonceptet var väl att han ska bli så svensk att ingen rasist kan klaga om bidrag och brottslighet men han ska också vara ett hudfärgsalibi för de förment goda, att genom sin blotta uppsyn i samhället uttrycka hur hemskt fördomsfritt och öppet Sverige är. Han ska kort och gott vandra omkring här som ett cirkusdjur åt de politiskt korrekta. Det blev dock mer komplicerat än så och offergrupperna kom som förklaringen från ovan.
Det är så infantilt att jag storknar. Kulturkärringar och politiska karriärister som alla trånar efter gottepåsen i någon form, har gjort landet till en sjuklig lekstuga för allehanda teorier. Klart att invandrarna ser sin chans att låta gruppens makt och intressen växa.
För verkligheten spelar sitt spel med demografin, ekonomin, våldet och svenskhatet.
Om "socioekonomiska orsaker" alltid gäller oavsett startpunkt är ju frågan varför man anför att Sverige är ett rikt land som klarar massinvandring. För om välståndet dikterar beteendet, hur kan då problemen vara kopplat till det?
Vad exakt fattas? Å ena sidan har Sverige en av världens högsta levnadsstandard och låg kriminalitet, när onda rasister vill förstöra Sverige-bilden, men å andra sidan är invandrarna så oerhört fattiga och utsatta att de zombie-styrs mot islamism, grova våldsbrott och organiserad brottslighet.
Man har ingen aning om vad det är man pratar om. Man har aldrig haft det. Just varför man måste ljuga så mycket och justera motiveringar och tolkningar beroende på vad man skyddar för tillfället. Till och med PK blir snurriga i huvudet av det här och orkar/kan inte hålla isär det. En blind tro ersätter substansen.