Citat:
Ursprungligen postat av
tenor302
Nu börjar årets kastanjer komma.
(En höjdare med rört smör och kryddor tillsammans med rött vin!)
Ett återkommande problem (för mig) är hur bäst tillaga dom, speciellt för att dom skall vara lättskalade.
Ibland så blir kastanjerna rejält svårskalade och "skinnet" sitter fast ordentligt.
Några tips?
/T
Över öppen eld eller i ugnen på ca 175 grader men de ska snittas innan de åker in i ugnen och nog bearbetas lite och ha lite folie omkring sig över öppen eld innan de rostas till mot slutet.
Salt är nog det enda jag skulle rekommendera, man förstör kastnjesmaken med en massa onödiga kryddor, då är det liksom inte kastanjen man äter längre. Som potatis, skulle du sönderkydda en riktigt god potatis kanske, nej just det. Man vill åt potatissmaken eller i detta fall kastnjesmaken som är unik och icke i behov av att förintas av kryddor, det är det som händer när man försöker gastronomisera en frukt som i sig är så känslig och redan har eget smakförhöjande fett, att ens vilja krydda sönder det tycker jag är helt fel för då kan man lika gärna gå och köpa sig en korv med mos i valfri kiosk.
Tänk muskot, skulle du börja mixtra med muskot för att få till ickemuskotsmak , varför skulle man isf ha muskot i mat? Nej kastanjen äts som den är i sig självt. Att "förädla en kastanj" med samma skit som man gör med nötterna med den vidriga massan omkring tycker jag är vedervärdigt gjort mot nötkaraktärens egna smakvärde. Det ska vara möjligtvis isf smör el margarin men också det bryter av och förintar den unika smaken och dränker kastanjens eget fett som ger kastanjesmaken. Definitivt inte peppar, salt på sin höjd, för de bortskämda