Citat:
Den mördade kvinnan, som var i 60-årsåldern, var ute och tog en promenad när vittnet stötte på henne första gången. Då verkade allt vara som vanligt med kvinnan, berättar vittnet.
– Vad vi vet har hon haft kontakt med en annan person, en bekant, klockan elva. Det är sista kontakten, säger Calle Persson på polisen i Skåne.
Såg henne ligga i skogen
Kort därefter sadlade vittnet sin häst och gav sig ut i skogen. Efter någon kilometer såg hon kvinnan igen. Hon låg stilla i skogen, men vittnet uppfattade inte då att hon skulle vara skadad eller avliden.
– Det var en bit från stigen, säger hon.
Hörde du någon ropa på hjälp eller något annat misstänkt?
– Nej, jag hörde ingenting.
I området rörde sig även en man och ”förde oväsen”. Han gick fram till ryttaren och tilltalade henne.
– Han frågade mig vad klockan var, säger vittnet till Aftonbladet.
Hon återvände till platsen senare med en granne men då var kroppen borta. Först flera timmar efter förstod hon att det var den nu mördade kvinnan hon sett.
Det är onekligen lite märkligt att vittnet såg kvinnan ligga stilla i skogen, en bit från stigen, utan att att misstänka att något var på tok. Hur ofta brukar man se någon ligga i skogen?
Och sedan var hon inte där.
Märkligt.
Men men...det kan ju tänkas att vittnet inte ville gå in på detaljer med tidningen.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article21523904.ab