Citat:
Ursprungligen postat av
QARevenge
Självklart går inte Turkiet med på att husera dessa flyktingar för all framtid. Dom är dock en en bra bricka att ha i ett större spel där man kan framhäva Turkiets intressen (vilka de än må vara).
Det känns som Turkiet inte surar jättemycket om Assad blir kvar i Syrien med Rysslands hjälp. Nu när Putin bombar loss sätter han ju mest käppar i hjulet för USAs plan att ta bort Assad-regimen och kaosa med olika CIA-tränade rebellgrupper som nu Ryssland jävlas med.
USAs mål är ju långsiktigt att plocka varje skitland i MENA. Irak, Afghanistan, Libyen, nu är det Syriens tur. Om Assad faller står Iran näst på NWO-amerikanernas "overthrow"-lista. Nu gör Putin samma trick som när USA skulle gå in i Libyen - han skyddar regimen, och det är kortsiktigt det enda sättet att få slut på kaoset och kunna tömma Turkiets flyktingläger.
Det blir till syvende och sist ett helvete för NWO-globalisterna eftersom får dom backa från Syrien kan dom inte ge sig på Iran. Om vi får ett slut på stridigheterna inne i Syrien med Putins hjälp kan vi nog vänta oss lite fler stageade terror-attacker. Hade jag ett flygbolag hade jag inte flugit över Syrien kan jag säga. Detta för att skylla Assads regim för terror och att någon regimtrogen grupp har skjutit ner nån airliner - allt för att kunna fortsätta enligt handboken. Bocka av ännu ett land på "overthrow-the-government-here"-listan.
Men långsiktigt måste stabilitet råda i Syrien - det går dock emot USAs intressen efter 9/11. Så jag är inte så hoppfull - vi såg Soros (NWO-globalistdåre av värsta sorten) t.ex. lobba för att EU MÅSTE ta emot flyktingarna. Det måste vi inte alls det. Vi kan också få USA att sluta understödja "rebellterrorister" i dom här proxyländerna - det är ett mycket säkrare sätt att uppnå stabilitet långsiktigt.
Det är därför för mig helt främmande att alla jävlar ivrar om svenskt NATO-medlemsskap. Vi blir fullkomligt invaderade av migrationsströmmar som genereras av USA och i förlängningen NATOs proxykrig i Syrien. Men det verkar folk vara helt blinda för. Men det är en annan tråd.